Pokorni: alkotmányellenes a szülők előtt titkolózni

Vágólapra másolva!
Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatáspolitikai kabinetjének vezetője az Alkotmánybíróságtól kéri a tanári titoktartásról szóló törvény megsemmisítését. A volt miniszter szerint a józan ésszal, a morállal és az alkotmánnyal is ütközik, hogy a tanárok csak diákjaik írásos beleegyezésével mondhatják el a szülőknek, ha a gyerekkel valamilyen baj történik.
Vágólapra másolva!

Pokorni Zoltán vasárnap az Alkotmánybíróság épülete előtt jelentette be, hogy a testülethez fordul a közelmúltban elfogadott közoktatási törvény egy pontja miatt. A volt oktatási miniszter szeretné megsemmisíteni azt a paragrafust, melynek értelmében a tanárok csak a diákok írásos beleegyezésével avathatják be a szülőket, ha gyermekük tanulmányi eredményén kívül másról is be akarnak számolni. Egy tipikus és sokat vitatott példa erre, hogy a mostani törvény szerint a tanár nem mondhatja el a szülőknek, ha tanítványa drogozik.

Forrás: MTI
Pokorni a beadvánnyal

Ez a gyakorlat a fideszes képviselő szerint "a józan ésszel, a morállal és az alkotmánnyal is ütközik". Pokorni különösen felháborítónak tartja, hogy míg a tanároknak kötelességük informálni a bírót, az ügyészt, a rendőrt, a gyermekvédelmi hatóságot, addig éppen a szülővel szemben titkolózniuk kell. "Ez sérti a szülőknek az alkotmányban foglalt neveléshez való jogát, és az alaptörvényből fakadó jogbiztonságot is". - fogalmazott.

A törvény védelmében az oktatási tárcánál azt hozták fel, hogy sok családban kifejezetten rossz a szülő-gyermek viszony, és a gyerekeknek joguk van eldönteni, hogy személyes titkaikból mennyit osztanak meg otthon. "Az MSZP-SZDSZ kormány szociálliberális programot hajt végre. Nem konzervatívat, nem a Fidesz programját." - állt a tárca még júliusi állásfoglalásában, a vita kirobbanásakor. Az SZDSZ-es Magyar Bálint vezette Oktatási Minisztériumban úgy látják, hogy az elvi megközelítésük teljesen más ebben az ügyben, mint a Fidesznek, de attól, hogy mást gondolnak, ez még nem alkotmányellenes, hanem korszerű, és jobban védi az emberi jogokat.

A nyáron Pokorni már megpróbálta rávenni Mádl Ferenc köztársasági elnököt, hogy a törvény aláírása előtt forduljon az Alkotmánybírósághoz. Erre az elnök nem volt hajlandó, így a már hatályba lépett törvényt most Pokorni támadja meg.