Győzelemmel mutatkozott be Diego Maradona az argentin válogatott kispadján. A korábbi világbajnok labdarúgó szövetségi kapitányként első mérkőzésén Skóciában nyert egy góllal. A nap rangadóján Anglia visszavágott a németeknek az egy évvel ezelőtti, Wembleyben elszenvedett vereségért, és a kapitális hibáját fejesgóllal kijavító John Terry révén 2-1-es diadalt ünnepelhetett Berlinben. Brazília 6-2-re kiütötte Portugáliát, a hazaiak hőse a triplázó Luis Fabiano volt.

Nagyüzem volt Európa futballpályáin, a nap rangadóját Berlinben játszották, ahol mind a német, mind az angol válogatott tartalékos összeállításban lépett pályára.

Az első igazi helyzet egyből gólt eredményezett, Downing szögleténél Adler kapus csúnyán elszámította magát, a labda mellé ütött, a kavarodásban pedig Upson eszmélt a leggyorsabban, és a hálóba pöckölt az ötösről. A gól után éledező németek első próbálkozását Trochowski jegyezte, aki szabadrúgásból tesztelte Jamest, aztán Westermann fejelt mellé tiszta helyzetből.

A félidő végén Downing sistergős balos bombájánál Adler nagy védéssel igyekezte feledtetni bakiját, a kipattanót Wright-Phillips bikázta a jobb felső mellé. A második felvonás elején a csereként beállt Bent duplázhatta volna meg az angol előnyt, de hiába cselezte ki Wiesét, elcsúszva a kapu mellé emelt óriási ziccerben. A 63. percben kabaréba illő jelenet végén egyenlített a Nationalelf: Terry próbált hazakísérni egy lassú labdát, várta Carsont, aki viszont nem nagyon sietett ki a kapujából, a szemfüles Helmes pedig közbeugrott, elpöckölte a labdát Carson lábai között, aztán az üres ketrecbe passzolt.

Wright-Phillips zúgó kapufája jelezte, hogy a szigetországiak nem döntetlennel akarnak hazamenni, és a hajrában Downing szabadrúgásánál Terry Westermann mögül kibújva bólintott a bal sarokba, ami 2-1-es angol sikert eredményezett, ez volt Fabio Capello ötödik győzelme a háromoroszlánosok kapitányaként.

A másik nagy izgalommal várt mérkőzést Glasgow-ban játszották, ahol Diego Maradona először dirigálta az argentin válogatottat. Nos, a játékosként világbajnoki címíg jutó egykori klasszis sikeresen debütált, Tévez és Jonas Gutierrez szép összjátéka után Maxi Rodriguez szerezte a mindent eldöntő gólt a Hampden Parkban, ahol 1996 márciusában nyert utoljára barátságos meccset a skót együttes.

A világbajnok olaszok a görögök vendégei voltak, és a 2004-es Európa-bajnokot az első félidőben Corvasz nagy védései tartották versenyben. Aztán ahogy lenni szokott, a görögök az első igazi ziccerükből gólt szereztek, Kacuranisz passza után Gekasz lőtt a jobb alsóba.

A squadra azzurra azonban gyorsan válaszolt, Toni az ötösről fejelt a bal sarokba egy szabadrúgás után, sőt Camoranesi a győzelmet is kicsikarhatta volna, de Corvasz sokadik bravúrjával megakadályozta ebben. Marcello Lippi így sem lehetett elégedetlen, az olasz válogatott szövetségi kapitánya megszakítás nélkül 31. veretlen mérkőzésén van túl, ezzel beállította Javier Clemente és Alfio Basile rekordját.

Forrás: AFP

Tonit (balra) csak egyszer hagyták üresen a görög védők, egyből góllal büntetett

A nap egyik legjobb meccsét Bécsben játszották, ahol az osztrákok az Eb-bronzérmes törökökkel játszottak. Aktívabban kezdtek az osztrákok, és Leitgeb beadása után Hölzl szép ívelt fejessel ugrasztotta talpra az Ernst Happel-stadion nézőit. Az utóbbi időben a Betisben is gólerős játékot mutató Mehmet Aurélio egyenlített, a brazil származású középpályás Kazim Kazimmal kényszerítőzött, aztán a rövid sarokba vágta a labdát.

Sőt, a félidő vége előtt fordítottak a félholdasok, akiknek amúgy is ez a specialitásuk, egy oldalról érkező labdát Tuncay kapásból tüzelt a hálóba félmagasan, hat méterről. A Middlesbrough csatára a második félidőben folytatta a gólgyártást, Scharner hibája után Halil Altintop passzolt Tuncayhoz, aki szépen csippentette át a labdát az elfekvő Gspurning felett. Hölzl ugyan egy mesés, felsősarkos csavarással még visszahozta az osztrák reményeket, de két török kapufát követően Tuncay ismét góllal büntette a hazai védők könnyelműségét, így 4-2-re nyert Törökország.

A magyar válogatottal egy csoportban lévő Svédország Amszterdamba volt hivatalos, ahol Szabó Zsolt vezette a találkozót. A hollandok először Van Persie kapáslövésével veszélyeztettek, de Isaksson nagyot védett, majd Van Bommel gólját annulálta a magyar bíró lesállás miatt.

Sneijder beadása után aztán az üresen hagyott Van Persie okos csúsztatással megszerezte a vezetést a németalföldieknek, és a második félidőben Van der Vaart elsőrangú kiszolgálása után ismét az Arsenal támadója volt az, aki egy közeli belsőzéssel góllal zárt le egy támadást.

Forrás: AFP

Az első Van Persie-gólt megelőző pillanat

És bár Källström léc alá vágodó löketével a skandinávok szépíteni tudtak, az utolsó szó Kuyt fejese révén a hollandoké volt. Ami a többi csoportellenfelet illeti: Dánia és Málta hazai pályán maradt sikerélmény nélkül, Albánia Azerbajdzsánban ikszelt.

Győzelemmel búcsúzott a szerb válogatottól Savo Milosevic: a 35 éves támadó a bolgárok elleni, 6-1-re megnyert összecsapáson két gólt szerzett, igaz, két büntetőt is elrontott. Az egyetlen európai világbajnoki selejtezőn a csehek az első félidőben még nem bírtak a San Marinó-i védelemmel, végül azonban 3-0-s győzelemmel távoztak a miniállamból.

A brazil válogatott 6-2-re nyert a magyarokkal egy világbajnoki selejtezőcsoportban szereplő portugál együttes ellen, Brazíliavárosban. A hazai együttes az utóbbi időben adós maradt a jó futballal, a legutóbbi három otthoni találkozóján döntetlent ért el Argentínával, Bolíviával és Kolumbiával szemben, s tavaly november óta nem lőtt gólt saját szurkolói előtt. Ezúttal viszont látványos produkcióval rukkolt elő, ezzel egyben lélegzethez juttatta sokat bírált szövetségi kapitányát, Dungát. A braziloknál Luis Fabiano parádézott, egymaga háromszor talált a portugálok kapujába. A vendéglátók - az MTI szerint - 1989 óta először győzték le a portugálokat.

barátságos mérkőzések:
Hollandia - Svédország 3-1 (1-0)
Van Persie (33., 48.), Kuyt (90.), illetve Källström (51.)

Németország - Anglia 1-2 (0-1)
gól: Helmes (63.), illetve Upson (24.), Terry (84.)

Írország - Lengyelország 2-3 (0-1)
gól: S. Hunt (88., 11-esből), Andrews (90.), illetve Lewandowski (3., 89.), Guerreiro (47.)

Spanyolország - Chile 3-0 (1-0)
Villa (38.), Torres (67.), Cazorla (86.)

Luxemburg - Belgium 1-1 (0-1)
gól: Mutsch (46.), illetve Mirallas (23.)

Svájc - Finnország 1-0 (0-0)
gól: Ziegler (84.)

Ausztria - Törökország 2-4 (1-2)
Hölzl (28., 53.), illetve Mehmet Aurélio (37.), Tuncay Sanli (41., 47., 61.)

Szlovénia - Bosznia-Hercegovina 3-4 (1-2)
Koren (27.), Novakovic (64., 75., az elsőt 11-esből), illetve Ibisevic (2., 63.), Misimovic (13.), Dzeko (53.)

Ukrajna - Norvégia 1-0 (1-0)
gól: Seleznyov (26., 11-esből)
kiállítva: Riise (49., Norvégia)

Dél-afrikai Köztársaság - Kamerun 3-2 (2-2)
gól: Modise (7., 24.), Parker (81.), illetve Komé (28.), Tchoyi (36.)

Románia - Grúzia 2-1 (0-1)
Marica (62.), Goian (70.), illetve Martsvaladze (11.)

Azerbajdzsán - Albánia 1-1 (1-1)
Subashic (4.), illetve Skela (12.)
kiállítva: Beqiri (45. Albánia)

Szerbia - Bulgária 6-1 (4-1)
gól: Jovanovic (9., 26.), Milosevic (28., 34.), Milijas (57.), Lazovic (67.), illetve Georgiev (20.)

Szlovákia - Liechtenstein 4-0 (1-0)
gól: Hamsik (43., 72.), Vittek (75.), Jez (90.)

Montenegró - Macedónia 2-1 (2-0)
gól: Dzudovic (24.), Jovetic (33. 11-esből), illetve Popov (85.)

Málta - Izland 0-1 (0-0)
Helguson (65.)

Brazília - Portugália 6-2 (2-1)
Luis Fabiano (8., 24., 57.), Maicon (55.), Elano (63.), Adriano (90.), illetve Danny (4.), Simao (61.)

Kovac (47.), Pospech (53.), Necid (83.)

Az állás: 1. Szlovákia 9 pont/4 mérkőzés, 2. Csehország 7/4 (5-2), 3. Lengyelország 7/4 (6-4), 4. Szlovénia 7/4 (5-3), 5. Észak-Írország 4/4, 6. San Marino 0/4

ázsiai világbajnoki selejtező, 1. csoport:
Bahrein - Ausztrália 0-1 (0-0)
Bresciano (94.)

Katar - Japán 0-3 (0-1)
gól: Tanaka Tacuja (19.), Tamada (47.), Tanaka Marcos Tulio (68.)

Az állás: 1. Ausztrália 9 pont/3 mérkőzés, 2. Japán 7/3, 3. Katar 4/4, 4. Bahrein 1/3 (3-5), 5. Üzbegisztán 1/3 (1-5)

2. csoport:
Egyesült Arab Emírségek - Irán 1-1 (1-0)
Dzsuma (20.), illetve Bageri (81.)

Szaúd-Arábia - Dél-Korea 0-2 (0-0)
Li Ho (77.), Park Csu Jung (91.)
piros lap: Hazazi (58., Szaúd-Arábia)

Az állás: 1. Dél Korea 7/3, 2. Irán 5/3, 3. Észak-Korea és Szaúd-Arábia 4/3 (4-4), 5. Egyesült Arab Emírségek 1/4

A csoportok első két helyezettjei jutnak ki egyenes ágon a 2010-es vébére, a két harmadik oda-visszavágós alapon mérkőzik meg, és aki továbbjut, az Új-Zélanddal meccsel a dél-afrikai repülőjegyért.