Hiába kezdett nagyon erősen Michael Phelps, honfitársa, Ryan Lochte robbantott a táv második felében, és megnyerte a 200 méteres gyorsúszást a sanghaji vizes világbajnokságon. A 100 méteres hátúszásban két győztest avattak, miután a két francia, Camille Lacourt és Jeremy Stravius egyszerre csapott célba.

A két amerikai egymás mellett úszott, a kettes pályára beosztott Phelps hatalmas tempóban kezdett, ötven méternél a világcsúcsrészidőn belül fordult, és még száznál is az élen volt.

Lochte azonban a harmadik ötvenen előbb feljött Phelpsre, majd fél testhossz előnyt szerzett, amely egészen a végéig kitartott.

A nap második döntőjében, a nők 100 méteres hátúszó számában a kínai Zsao egy századdal nyert az orosz Zujeva előtt, a féltávnál a győztes előtt még hat tizeddel vezető amerikai Coughlin annak is örülhetett, hogy a bronzérmet meg tudta kaparintani.

A leghosszabb távon, 1500 gyorson a döntőbe a legjobb idővel bekerülő dán Lotte Friis nyert az amerikai Ziegler és a kínai Li előtt.

Férfi 100 háton nagy versenyt vívott egymással a két francia, Camille Lacourt és Jeremy Stravius, végül századra azonos idővel csaptak a célba, így mindketten aranyérmet nyertek.