Húsz gyanúsított a tunéziai merényletben

Vágólapra másolva!
A tunéziai hatóságok több mint húsz feltételezett szélsőséges fegyverest vettek őrizetbe a tuniszi Bardo Múzeum elleni, 23 halálos áldozatot követelő szerdai merénylet után indított biztonsági műveletek során - közölte a tunéziai belügyminisztérium.
Vágólapra másolva!

A minisztérium szóvivője közölte, hogy az elfogott milicisták közül tizet azzal gyanúsítanak, hogy közvetlenül köze volt a merénylethez. A hatóságok a merénylet hatására kiterjedt kampányt indítottak a szélsőségesek kézre kerítésére - hangsúlyozta. Szombaton Tunisz katedrálisában a vérengzés áldozataira emlékező gyászmisét tartottak, amelyen több százan vettek részt, köztük számos miniszter is. A főváros utcáin továbbra is erős a rendőri jelenlét, de beszámolók szerint alapvetően nyugalom uralkodik.

Az Iszlám Állam magára vállalta

A szerdai merényletben három tunéziai és húsz külföldi, köztük japán, francia, lengyel, kolumbiai, spanyol és olasz állampolgárok vesztették életüket, további 47-en pedig megsebesültek. A helyszínen a különleges erők két támadóval végeztek. A tuniszi Bardo Múzeum megtámadása több mint egy évtizede a legsúlyosabb merénylet volt az észak-afrikai országban, ahol négy évvel az autokrata rendszer megdöntése után nemrég befejeződött a demokratikus átmenet.

A támadást az Iszlám Állam dzsihadista csoport és az al-Kaida terrorhálózat egy tunéziai sejtje is magára vállalta, bár a hatóságok még egyik szervezethez sem tudták kötni a merényletet. Arra viszont fény derült, hogy a két lelőtt elkövető Líbiában kapott fegyveres kiképzést az ottani dzsihadisták egyik táborában.

Líbiában képezték ki az egyik elkövetőt

Az egyik elkövető, Jaszin Abidi hozzátartozói azt mondták, hogy a férfi egy évvel ezelőtt elkezdett látogatni egy szalafisták által fenntartott mecsetet, de ennek ellenére nem mutatta a radikalizálódás jeleit. A merénylet napján délelőtt tíz körül rövid szünetet kért munkahelyén, egy utazási irodában, ekkor követte el a merényletet.

Azt is elmondták, hogy a francia nyelvből diplomázott férfi szeptemberben két hónapra elment otthonról, hogy állítása szerint a tunéziai Szfaksz városában dolgozzon. A hatóságok szerint ezalatt valójában a líbiai kiképzésen vett részt.