Elkobozzák a náci propagandát utánnyomó német lapot

Vágólapra másolva!
Lefoglalták a Zeitungszeugen (Újságtanúk) címet viselő magazin második számának példányait Németországban, mert náci propaganda-anyagok korhű utánnyomásait közölte. Az anyagokat a szerzői jogok tulajdonosának tiltása ellenére publikálták, a londoni kiadó ellen nyomozás indult.
Vágólapra másolva!

Lefoglalták Németországban egy olyan hetilap példányait, amely náci propaganda-anyagok korhű utánnyomásait közölte. A Zeitungszeugen (Újságtanúk) címet viselő magazin kiadója ellen nyomozás indult alkotmányellenes szervezet jelképének használata és a szerzői jogok megsértése gyanújával - közölte a bajor igazságügyi minisztérium.

A 2009-ben indult Zeitungszeugen keddi, második számának mellékletében utánnyomásban közölte az egykori Német Nemzetiszocialista Párt "Ég a Reichstag" című plakátját és a párt lapjának, a Völkischer Beobachternek néhány nappal a berlini parlament felgyújtása után megjelent számát. A publikálás a szerzői jogok tulajdonosa, a bajor állam tiltása ellenére történt.

"A melléklet könnyen kiemelhető a lapból. (...) Könnyen kiszakítható eredeti környezetéből, és így neonácik visszaélhetnek vele - mondta Beate Merk, a bajor tartományi kormány keresztényszociális (CSU) igazságügyi minisztere. Mint mondta, történelmi, tudományos célhoz nincs szükség ilyen kiállításban közölni.

A Londonban bejegyzett kiadó, az Albertas Ltd. azt állítja, hogy céljuk történelmi áttekintést nyújtani a II. világháborúhoz vezető és a háború alatti eseményekről a náci uralom alatt, 1933 és 1945 között megjelent újságok bemutatásán keresztül. A Zeitungszeugen-programot a Német Szövetségi Köztársaság megalakulásának hatvanadik és a berlini fal leomlásának huszadik évfordulójához időzítették.

A lapban a szélsőbaloldalitól a szélsőjobboldaliig különböző irányultságú cikkeket, valamint a dokumentumokról szóló tudományos elemzéseket és magyarázatokat is közölnek.

A parlament épületének 1933. február 27-i lángba borítása a náci párt részére ürügyet szolgáltatott a kommunistákkal való leszámoláshoz, a polgári szabadságjogok korlátozásához.

A náci kiadványok legnagyobb részének szerzői joga, köztük Adolf Hitler Mein Kampf című könyvéé is, a háború után a bajor államra szállt: felhasználásukat csak tudományos vagy művészeti célra engedélyezik.