Az amerikaiak mindenáron bele akarják kényszeríteni Magyarországot a háborúba - nem fog sikerülni

conflict Horizontal
A member of the Ukrainian White Angels Special Police Team walks amongst the debris of a multi-storey residential building, destroyed following an air strike in the frontline town of Avdiivka, Donetsk region on April 10, 2023, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by Genya SAVILOV / AFP)
Vágólapra másolva!
Az egyre intenzívebbé váló nyomásgyakorlás első lépése volt David Pressman szerdai nyilvános tájékoztatója, hogy a magyar kormány megváltoztassa az álláspontját a háborúval kapcsolatban, és elfogadja a háborúpárti alapállást, amit az amerikai kormány elvár tőle - minderről Boros Bánk Levente beszélt az Origónak. A Nézőpont Intézet elemzési igazgatója hozzátette: az amerikaiak nem lesznek sikeresek, egy szuverén kormány, amelyet a nép választott, és a népet képviseli, holmi külföldi, idegen érdekek miatt nem adja fel a háborúellenes álláspontját. 
Vágólapra másolva!

Joe Biden embere, David Pressman hónapok óta próbálja elérni, hogy Magyarország változtassa meg békepárti álláspontját, és szálljon be az ukrajnai háborúba. Az amerikai nagykövet már kinevezése előtt is mindenféle konkrétumok nélkül folyamatosan támadta a kétharmados többséggel megválasztott magyar kormányt, de Budapestre érkezése óta még magasabb fokozatba kapcsolt. Mindezek mellett folyamatosan utasítja és ellenőrzi az Amerikából finanszírozott dollárbaloldalt, amely az amerikai érdekeket képviseli.

Szerdán kiderült, hogy az Egyesült Államok szankciós listára vette a Nemzetközi Beruházási Bank három vezető tisztviselőjét - ezt jelentette be David Pressman, Joe Biden embere. Köztük egy magyar van, Laszlóczky Imre. Mellette két orosz állampolgár, Nikolaj Koszov és Georgij Potapov került a listára.

David Pressman fokozza a nyomásgyakorlást Forrás: AFP/Attila Kisbenedek

Az amerikai diplomácia nem tett le arról, hogy Magyarországot belepréselje a háborúpárti álláspontba, Magyarország azonban továbbra is meg van győződve arról, hogy a béke a közös érdek – jelentette ki korábban a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Gulyás Gergely közölte: az elmúlt napokban az utcákon mindenki szembesülhetett azzal, hogy most már nem az ellenzék folytat amerikai pénzből kampányt, hanem közvetlenül az amerikai nagykövetség indított kampányt Magyarországon. Ez „szokatlan, szövetségesek között különösen is szokatlan" – fogalmazott a tárcavezető, aki a legnagyobb bajnak azt nevezte, hogy az amerikai kampány háborúpárti kampány. Gulyás egyúttal közös érdeknek nevezte, hogy a lehető leghamarabb legyen tűzszünet és legyenek béketárgyalások.

Elbukott a dollármédia

A történelem ismétli önmagát belpolitikai értelemben, mivel a dollármédia minden hasonló alkalomkor, amikor egy külföldi szereplőbe vetették a bizalmukat, akkor az adott esemény előtt valóságtól elrugaszkodott találgatásokba kezdett, és hisztériakeltést indított - minderről Boros Bánk Levente beszélt az Origónak David Pressman sajtóeseményét követően. A Nézőpont Intézet elemzési igazgatója szerint érdemes felidézni a Mike Pompeo, korábbi amerikai külügyminiszter látogatása előtti helyzetet, amikor szintén arról cikkeztek, hogy komoly bírálatot kap majd Magyarország, míg a valóságban ez nem történt meg.

Ez a vágyvezérelt gondolkodás a dollármédia részéről - mivel önmagukban tehetségtelenek, ezért külföldi szereplőkbe vetik a bizalmat, hogy megkapják a támogatást - egy csúnya felsülés volt az esemény az előkészítés fényében.

Az elemzési igazgató kifejtette, mind formailag, mind tartalmilag más lett a végkifejlett, amire számítottak, mert egyrészt ezek Oroszországgal szembeni intézkedések. Viszont nyilvánvaló politikai üzenetet hordoznak Magyarország felé, mert egy magyar állampolgár került a listára, bár az sem kormányzati szereplő - tette hozzá. A formai felsülés, hogy ugyan sajtótájékoztatónak hívták, de a Kormányinfóhoz szokott ellenzéki újságírók is meglepődhettek azon, hogy három kérdés után otthagyta őket a nagykövet, szemben a Kormányinfóval, ahol több órán keresztül lehet kérdezni Gulyás Gergelyt és Szentkirályi Alexandrát.

A háborúba tolnák Magyarországot Forrás: AFP/Sergei Supinsky

A háborúba tolnák Magyarországot

Boros Bánk Levente felhívta a figyelmet arra, hogy a belpolitikai üzenet mindezek mellett teljesen nyilvánvaló, mivel egy egyre intenzívebbé váló nyomásgyakorlás első lépése ez a mostani akció, hogy a magyar kormány megváltoztassa az álláspontját a háborúval kapcsolatban, és elfogadja a háborúpárti alapállást, amit az amerikai kormány elvár tőle - tette hozzá.

Tehát a háború irányába tolja Magyarországot.

Mégiscsak elindult egy plakátkampány, szokatlan módon tartott az amerikai nagykövet egy sajtóeseményt, mivel ilyen rendezvényre nem került sor eddig. Korábban a közösségi médiában üzent, és kétoldalú találkozók voltak, de ilyen esemény nem volt. Üzenetértékű, hogy ilyen formában közölte a közlendőjét - mondta az elemző.

Egy háború, és a biztonságpolitika nem játék, Magyarország és magyar emberek létéről beszélünk. Ez nem egy olyan szakpolitikai kérdés, ami véleményes lehet

- hangsúlyozta Boros Bánk Levente. Ilyen típusú külső nyomásnak nem lehet engedni, mert ez szuverenitási és létbiztonsági kérdés.A végsőkig ki fog tartani a békepárti álláspontja mellett a magyar kormány - mondta az elemző.

Magyarország a végsőkig kitart a háborúellenes álláspontja mellett Forrás: AFP/Genya Savilov

Amerikát zavarja a szuverenista Orbán-kormány

A Nézőpont Intézet elmezője szerit Magyarország több ok miatt is a nemzetközi figyelem előterében van, és nem kizárólag az orosz-ukrán háborúba képviselt álláspontja miatt. Elsősorban a háborúról a mostani küzdelem, de vannak belpolitikai és nemzetközi kapcsolódási pontok is.

A belpolitikában teljesen nyilvánvaló, hogy a nyugati világ balliberális elitje nem nézi jó szemmel az Orbán-kormányok belpolitikai sikereit, és nem nézi jó szemmel, hogy a szuverenista álláspontot képviseli az Unión belül és a háborús konfliktus kapcsán is -

fejtette ki az elemző. Azaz az ország érdekeit helyezi előtérbe, és nem más célokat vagy érdekeket.

Van egy belpolitikai küzdelem az Egyesült Államokban, mivel indul az elnökválasztási kampány, és már többször használták az amerikai nyilvánosságban Orbán Viktort, mint legyőzendő politikai gonoszt Trumppal összefüggésben. A Biden-adminisztráció nem először összekapcsolja a belpolitikai ügyeket a nemzetközi biztonsági és háborús kérdésekkel - hangsúlyozta Boros Bánk Levente. Ez az egész csomag lehet az, amely ilyen lépésekre ösztönözte az amerikai külügyminisztériumot, és így a budapesti amerikai nagykövetet is.

Árukapcsolás

A szerdai esemény egy árukapcsolás volt. Egyrészt, hogy erősítse a nyomást a magyar kormányon, hogy lépjen be a háborúba. Másrészt pedig a belpolitikai helyezkedés is megjelent, mert felmerült a Gyöngyösivel kapcsolatos kérdés, és nem határolódott el tőle a diplomata.

Mindenki több hangszeren próbál játszani a kormánnyal szemben, mert a korábbi kísérletek felsültek - mondta Boros Bánk Levente. Már korábban is a külföldi szereplők Márki-Zay Péterre tettek, és elbuktak vele. Most van idő, mert 2024-ben lesz egy helyosztó az ellenzéki oldalon, majd pedig 2026-ban egy esélyesebb kihívóval tudjanak kiállni a kormánypártokkal szemben.

Most mindenki azon spekulál a nemzetközi térben, hogy kire érdemes tenni a kormányellenes oldalon

- tette hozzá. Nem adták fel azt, hogy különböző belpolitikai szereplőket, pártokat, mozgalmakat, politikusokat támogassanak, emeljenek ki, hátha sikerül nekik, mert 13 éve egyetlen próbálkozás sem vezetett eredményre - zárta szavait az elemző.