2005: a készülődés éve

Vágólapra másolva!
Államfőválasztás, érettségi botrány, madárinfluenza-pánik, szécsényi gyerekgyilkosság és móri ítélet - az [origo] összefoglalója 2005-ről, amelyre alaposan rányomta a bélyegét a választási készülődés is.
Vágólapra másolva!

Idén nyáron lejárt Mádl Ferenc köztársasági elnök mandátuma, utóda Sólyom László lett. A júniusi köztársaságielnök-választást mintegy féléves politikai huzavona előzte meg, mivel a parlamenti pártok nem tudtak közös jelöltet állítani. Ráadásul még a koalíciós pártok sem találtak mindkét fél számára elfogadható elnökjelöltet. Az MSZP hiába egyeztetett az SZDSZ-szel, végül nem találtak olyan személyt, akit a két frakció egyaránt megszavazott volna. A szocialisták ragaszkodtak Szili Katalinhoz, az Országgyűlés elnökéhez, a szabad demokraták őt nem tudták elfogadni. Így az ellenzék, több civil szervezet és közéleti személyiség által is támogatott, egykori alkotmánybírósági elnök, Sólyom László lett az új köztársasági elnök. A parlamenti szavazás első körében még Szili Katalin kapta a több voksot, végül azonban Sólyom lett a befutó.

Orbán Viktor februári, 2005-ös évértékelő beszédében meghirdette a Nemzeti Konzultációt. Ennek keretében, négy hónap alatt összesen egymillió-hatszázezer ember véleményét hallgatták meg közéleti kérdésekről személyesen, telefonon vagy levelek útján.

Gyurcsány Ferenc áprilisban a száz lépés programjával állt elő az MSZP államfőjelöltet választó kongresszusán. Ez az élet több területére kiterjed: a foglalkoztatáspolitikára, az egészségügyre, a lakástámogatásra, illetve a gazdaságra. A száz lépés program célja a kormány szerint, hogy több tucat intézkedés segítségével "olyan Magyarországot lehessen teremteni, amelyben lehet boldogulni és nyugodtan élni." A száz lépés program keretében Gyurcsány többek között a feketemunka kifehérítését akarta elérni. Ennek az intézkedésnek egyik elemeként vetette fel azt, hogy a borravalót és a háztartásban végzett munkát is adókötelessé kellene tenni. Az egészségügyi intézkedések terén azt ígérte, hogy az ország teljes területén, a házak 90 százalékához eljussanak a mentők a hívástól számított 15 percen belül. Szintén a száz lépés porgram keretében, jövő januártól kétszeresére emelkedik a családi pótlék, az egy- és a kétgyermekes családoknál megszűnik a gyermekek után járó adókedvezmény. Emellett átalakították az adórendszert is: jövőre az áfa felső kulcsa húsz százalékra, a személyi jövedelemadó felső határa 36 százalékra csökken.

Megvizsgálták mind Gyurcsány Ferenc jelenlegi, mind Orbán Viktor volt miniszterelnök vagyoni helyzetét is a parlamenti képviselők. A Fidesz azt szerette volna bebizonyítani, hogy Gyurcsány meggazdagodásában szerepet játszott, hogy cégei állami megrendeléseket is kaptak. A kormánypártok pedig Orbán Viktorról próbáltak terhelő adatokat gyűjteni, hogy alátámasszák: vagyona nem származhatott csak az általa és felesége által keresett, legális, bevallott jövedelemből. A kölcsönös kutakodás a kormányoldal számára kezdődött rosszul: júliusban lemondani kényszerült az Orbán-bizottság MSZP-s elnöke, Molnár László. A Fidesz azért támadta Molnárt, mert a politikust egy 1992-es gazdasági visszaélés miatt, korábban jogerősen pénzbüntetéssel sújtották. A mintegy féléves vizsgálódás végén egyik testület sem tudott új, meggyőző bizonyítékokat előszedni. Gyurcsányt és Orbánt is kétszer idézték a vizsgálóbizottságok elé. Fogást azonban mindkettejükön nehezen találtak, a második meghallgatáson, lényegében ugyanazokat a kérdéseket tették fel nekik, mint az előző alkalommal.

Elkészült a vádirat a brókerügyben, amelyben több politikus érintettsége is felmerült korábban, de végül csak egyetlen MSZP-s önkormányzati képviselő ellen emeltek vádat. A 2003 nyarán kipattant sikkasztási ügy elsőrendű vádlottja Kulcsár Attila volt bróker lett, rajta kívül még húsz ember ellen emeltek vádat. Kulcsár mellett Kerék Csaba, a Britton nevű cég társtulajdonosa, Rejtő E. Tibor, a K&H Bank volt vezérigazgatója, Forró Tamás újságíró és Bitvai Miklós, az Állami Autópálya Kezelő Rt. volt vezetője is vádlottak lettek. A rendőrség szerint "csak" kétmilliárd forint tűnt el, a többi elsikkasztott pénzt sikerült zárolni, vagy vagyontárgyak formájában lefoglalni.