Ukrán leányt vásárolhat az OTP Bank

Vágólapra másolva!
A Bloomberg szerint megszületett a megállapodás arról, hogy az OTP Bank megveheti a Raiffeisen International egyik ukrán leánybankját, a JSCB-t. Az OTP Bank viszont nem erősítette meg a hírt.
Vágólapra másolva!

A Bloomberg Szergej Burjakra, az ukrán bankfelügyelet vezetőjére hivatkozik, a hírügynökség szerint a vételár 500 millió dollár, a könyv szerinti érték négyszerese. Korábban más források 500 millió euróról beszéltek. Az osztrák befektető által 1998-ban megszerzett bank mérlegfőösszege 1,2 milliárd euró, és 39 fiókja volt 2005 végén.

Ha a hír igaz, az OTP Bank története legnagyobb felvásárlását hajtotta végre. Az 500 millió dollár az 1,2 milliárd eurós mérlegfőösszeg beleillik abba a méretkategóriába, amely megfelelő terjeszkedést teremt.

Az új leánycéggel a magyar pénzintézet egy kockázatos, de gyorsan növekvő piacra léphet be. Az OTP Bank számára az ukrajnai megjelenés fontos a terjeszkedési stratégiában. Ennek ellenére még kérdéses, hogyan sikerül az átvétel. A Raiffeisen ugyanis a legjobb szakembereket és ügyfeleket átviheti másik ukrajnai bankjába, az Avalba.

A Raiffeisen International ugyanis azért adja el ukrán leánybankját, mert sikerült megszereznie az Avalbankot, amely egy nagyobb szereplő. A bankeladás segítségével megspórolható az összevonás költsége. A JSCB-ért kasszírozható összeg csökkentheti az Aval felvásálási költségét. A 93,5 százalékos részvénypakett vételára ugyanis 1,028 milliárd dollár volt.

A magyar hitelintézet az MTI-ECO érdeklődésére nem kommentálta a felvásárlásról szóló sajtóhíreket. Németh Miklós akvizíciós és projektfinanszírozási igazgató ugyanakkor elmondta: az OTP Bank akvizíciós stratégiája Közép-Kelet-Európa azon országaira fókuszál, amelyek gazdasága és bankszektora a regionális átlagot meghaladó ütemben fejlődik, vagy jelentős növekedési potenciállal rendelkezik.

"Ukrajna kiemelkedően fontos célország a legnagyobb magyarországi hitelintézet külföldi bankakvizíciós stratégiájában. Az ukrán bankszektor összesített mérlegfőösszege tavaly a GDP mintegy 50 százalékát tette ki, ami mind a magyar, mind az európai uniós átlaggal összehasonlítva figyelemre méltó növekedési lehetőséget hordoz.

A bankszektor mérlegfőösszege Ukrajnában az elmúlt 5 évben évente átlagosan 37 százalékkal bővült. Az OTP Bank ezért Ukrajnában megvizsgál minden olyan befektetési lehetőséget, amely a bank számára regionális bővülési potenciált jelenthet, egyben hozzájárulhat a részvényesi érték növeléséhez" - hangsúlyozta az igazgató.

Az OTP Bank továbbra is versenyben van a negyedik román kereskedelmi bank, a Letéti és Takarékpénztár (CEC) részvényeire kiírt privatizációs pályázaton. Oana Marinescu román kormányszóvivő szerdán bejelentette, hogy a hét pályázó bank közül hat, köztük az OTP bank maradt a versenyben.

Emellett a román kormány úgy döntött, hogy a pénzintézet részvényeinek tervezett 85 százaléka helyett csupán 69,9 százaléknyi tulajdonrészt értékesít. A kormány arról is határozott, hogy az eladásból származó bevétel 9,99 százalékát a Fondul Proprietatea befektetési alapnak folyósítják, amelyet azért létesítettek, hogy kompenzálja azokat a román állampolgárokat, akiknek a vagyonát elkobozták a kommunista időszakban.A CEC dolgozói 5 százaléknyi hányadot szerezhetnek meg a kormánydöntés értelmében.

A többségi hányadra a magyar OTP Bank Rt. mellett hat bank nyújtott be októberben nem kötelező érvényű ajánlatot: a francia-belga Dexia, az osztrák Raiffeisen Zentralbank és az Erste Bank, a görög Ethniki Trapeza, az ugyancsak görög EFG Eurobank Ergasias és az olasz Banca Monte dei Paschi di Siena. Időközben az Erste többségi részesedést vásárolt a BCR bankban, ezért kimarad a CEC-ért vívott küzdelemből.

Április 12-én Oana Marinescu román kormányszóvivő megerősítette azt a március eleji döntést, hogy az érdeklődők április 25-ig tehetik meg a kötelező érvényű vételi ajánlatukat. A most elfogadott privatizációs stratégia keretében ez változott. Az érdeklődőket ugyanis arra kérik majd fel, hogy tegyenek még egy előzetes ajánlatot. Ezután a privatizációs bizottság a két legjobb ajánlatot benyújtóval tárgyalásokat kezd, majd ezután a két befutónak kötelező érvényű ajánlatot kell tennie

A nem kötelező érvényű ajánlatok 300 millió euró körüliek voltak, jócskán elmaradva a kormány által várt 500-600 millió eurótól. A CEC eladásával a romániai bankoknak már a 90 százaléka lesz külföldi kézben, és ezzel a bankprivatizáció gyakorlatilag lezárul. A CEC 20 millió eurós nyereséggel zárta a tavalyi évet, piaci részesedése 4,4 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 5,7 százalékról.

[origo]/MTI