A Hármas-Körös és a Tisza hullámterében is virágzik a nyári tőzike

nyári tőzike
Nyári tőzike (Leucojum aestivum). Fotó: Őze Péter
Vágólapra másolva!
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, a Hármas-Körös és a Tisza hullámtéri erdőiben is javában virágzik a nyári tőzike. Az állományokat a közelmúltban mérték fel Igazgatóság munkatársai.
Vágólapra másolva!

Ez a hagymás, évelő növény a folyók, erek, tavak partján, tápanyagban dús, időszakosan elárasztott élőhelyeken, többnyire kisebb csoportokban fordul elő. A 35-60 cm-es növényen 2-4 hamvas, kékeszöld, egy-két centiméter széles, húsos levél nő. A levélnél nem hosszabb tőkocsány csúcsán 3-7 virág fejlődik. A harangalakban összehajló, 15-20 mm hosszú lepellevelek fehérek, csúcsukon zöld vagy sárgászöld folttal.
Virágzása az időjárástól függően április elejétől június elejéig tart. Rovarbeporzású, termései húsos toktermések. Az idén április végén volt a legszebb a virágzása.

Nyári tőzike (Leucojum aestivum). Fotó: Őze Péter Forrás: https://www.kmnp.hu/hu/hirek/a-harmas-koros-es-a-tisza-hullamtereben-is-viragzik-a-nyari-tozike-222

A faj állományát a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársai háromévente mérik fel. Jellemzően kisebb telepekben, egybefüggő foltokban, a gát lábánál és az idősebb erdőállományok alatt fordul elő.

A nyári tőzike legnagyobb állományai Gyomaendrőd határában találhatók a Hármas-Körös mentén.

Öcsödön az Álom-zugban olyan helyeken is előjött, ahol korábban amerikai kőris és gyalogakác volt. Ezeknek az idegenhonos fajoknak a visszaszorítása után kerültek elő új állományai a Tisza folyó bal partján, Szentes, Szegvár, Mindszent és Hódmezővásárhely határában, a gát lábánál szintén előfordul a faj.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park)