Megvan, mikor landol a Ryugu kisbolygón a japánok szondája

Ryugu aszteroida
This combination of pictures released by the German Aerospace Center (DLR) on October 12, 2018 and taken on October 3, 2018 from the Japanese Hayabusa2 probe (L) and from an observation robot known as MASCOT -- "Mobile Asteroid Surface Scout" (R) shows MASCOT's landing site environment after the first contact with the ground on the asteroid Ryugu. - The line of sight is directed to the northwest and is located between the two white boundary lines in the overview image (L) acquired by the wide-angle camera of the ONC (Optical Navigation Camera) system on board Hayabusa2. The 10-kilogramme (22-pound) MASCOT is loaded with sensors and can take images at multiple wavelengths, investigate minerals with a microscope, gauge surface temperatures and measure magnetic fields. The Hayabusa2 probe was sent to examine the Ryugu asteroid in order to shed light on the origins of the solar system. By collecting samples from the surface in a planned landing of Habayusa2, scientists hope to answer some fundamental questions about life and the universe, including whether elements from space helped give rise to life on Earth. (Photo by Handout / JAXA / DLR / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / JAXA / U Tokyo/Kochi U/Rikkyo U/Nagoya U/Chiba Inst Tech/Meiji U/U Aizu/AIST (L) and MASCOT/DLR/JAXA (R)" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Vágólapra másolva!
Február 22-re tervezik a Hajabusza-2 japán űrszonda landolását a Ryugu kisbolygón - közölte a japán űrkutatási hivatal, a JAXA.
Vágólapra másolva!

- közölte Cuda Juicsi, a Jaxa projektmenedzsere.

A japán űrkutatási hivatal októberben néhány hónappal elhalasztotta az űrszonda landolását, mert a kisbolygó felszíne a vártnál göröngyösebb, és nehéz volt megfelelő leszállóhelyet találni. A hosszú halasztás másik oka az volt, novemberben és decemberben megszűnt a kapcsolat a Hajabusza-2-vel, mert a Nap túloldalán volt.

Csillagászok szerint a Ryugu kisbolygó a Naprendszer hajnalán formálódhatott, így olyan szerves anyagot tartalmazhat, amelyek a földi élet kialakulásához is hozzájárulhattak, így többet megtudhatunk az élet keletkezéséről.

A 2014-ben felbocsátott űrszonda három és fél éves utazás után, júniusban érkezett a földközeli kisbolygóhoz, és jelenleg mintegy 20 kilométeres távolságban kering körülötte. Az űrszonda szeptemberben már sikeresen az aszteroida fedélzetére bocsátott két kutatórobotot, október elején pedig egy további leszállóegységet, a Mascotot, és a tervek szerint maga is többször leszáll a mintegy 900 méter átmérőjű égitestre, hogy kőzet- és talajmintákat gyűjtsön.

Forrás: AFP/Handout

A robotok azóta is folyamatosan küldik az adatokat a földi űrközpontba. A roverek felvételeket készítenek az aszteroidáról és mérik a felszíni hőmérsékletet. A német-francia fejlesztésű Mascot az aszteroida felszínének ásványösszetételét és mágneses mezejét vizsgálja. A misszió a tervek szerint 2019 decemberében zárul, amikor a Hajabusza-2 elhagyja a Ryugut. Várhatóan 2020-ban landol a Földön az összegyűjtött mintákkal együtt.

(MTI/AFP)