Áttörés a látóideg regenerációjában

Vágólapra másolva!
Kutatóknak először sikerült regenerálni károsodott látóideget. Az egyelőre még csak laboratóriumi egereken végrehajtott forradalmi eljárás reményt jelenthet azok számára, akik gyógyíthatatlannak tűnő látóideg- vagy központi idegrendszeri károsodásban szenvednek.
Vágólapra másolva!

A szervezet számos szövete sérülését követően képes a regenerálódásra. A központi idegrendszer szövetei, köztük a látóideg azonban nem rendelkezik ezzel a képességgel, vagyis teljes kifejlődését követő károsodás esetén a sérült állapot lesz a maradandó. A bostoni Schepens Látáskutató Intézet kutatói a látóideg ezen "fogyatékossága" és egy gén működésének kiesése közti kapcsolatra már korábban felfigyeltek (inaktivált BCL-2 gén). Feltételezték továbbá, hogy a regeneráció hiánya az agyban a hegképződéssel is összefüggésben állhat, amely az idegi működésben feladatot játszó gliasejtek hatására indul be. A heg fizikai és egyben molekuláris szinten is akadályozhatja a sérült idegek regenerációját.

A Dong Feng Csen vezette kutatók olyan egereket tenyésztetek, amelyekben a BCL-2 gént mesterséges úton működőképessé tették. Vizsgálataik igazolták, hogy az aktív BCL-2 gén elindította ugyan az idegrostok növekedését és gyógyulását, azonban csak azon fiatal állatoknál, amelyek agyában még nem indult be hegképződés. Azoknál az egereknél, amelyeknél ez a folyamata már kezdetét vette, a károsodott részek javítása sikertelennek bizonyult. A második lépésben a fentihez hasonló transzgén egereket tenyésztettek, azonban ezen egyedeknél a hegképződés képességet is csökkentették. Ebben a csoportban már az idősebb egyedek látóidege is regenerálódott. Csen hangsúlyozta, hogy ily módon a látóideg 40 százalékban helyreállt, de úgy véli, hogy a regeneráció valójában nagyobb arányú. A következő lépés annak megállapítása lesz, vajon a "helyrehozott" idegek ténylegesen működőképesek-e.

Eddig még senki sem került ilyen közel a korábban gyógyíthatatlannak hitt sérült ideg teljes regenerációjához. A BCL-2 gén és a hegképződést megelőző eljárás kombinációján alapuló kezelési módszer, amely még számos további kutatást igényel, forradalmasíthatja a súlyos látássérülésben, glaukóma okozta vakságban, sőt további, a központi idegrendszert érintő károsodásban szenvedő személyek terápiáját. A londoni Moorfields Szemklinika szakorvosa, Peng Tee Khaw azonban felhívja a figyelmet arra is, hogy a fiatal egér sérült látóidege legfeljebb néhány milliméter hosszúságú, míg az emberé centiméterekben mérendő, és több millió idegsejt alkotja.

Az amerikai Védelmi Minisztérium által is támogatott tudományos munka szakmai részleteiről a Journal of Cell Science című szakfolyóirat számol be.

Cseh Júlia