A sztálinizmus hétköznapjai - tanulmány- és dokumentumkötet

Vágólapra másolva!
A sztálinizmus hétköznapjai címmel kötet jelent meg a Sztálin-korszak történetéről; a március 4-én, kedden Budapesten bemutatott kiadványban a tanulmányok mellett eddig ismeretlen dokumentumok is helyet kaptak.
Vágólapra másolva!

Forrás: EPAA könyv mindenekelőtt arra keres választ: miben hittek az 1927-1953 közötti időszakban a szovjet állampolgárok milliói, milyen erkölcsi értékek vezérelték őket, miért követték oly sokan Sztálint, míg mások miért szálltak szembe a rendszerrel.

A Nemzeti Tankönyvkiadó által gondozott kiadványt - amely a diktátor halálának 50. évfordulója alkalmából jelent meg - Krausz Tamás egyetemi tanár szerkesztette. A kötet tanulmányai és dokumentumai a mindennapi élet alapproblémáit világítják meg, mintegy "újfajta" tudást ajánlva a hagyományos politikatörténet uralmához szokott magyar olvasóknak - mutat rá előszavában a szerkesztő. Mint írja, a magyar és külföldi szerzők mindenekelőtt azokból a forrásokból válogattak, amelyek a szovjet levéltárak 1989-91-es megnyitását követően váltak kutathatóvá. Céljuk az volt, hogy bemutassák az új generációknak azokat a történelmi előzményeket, amelyek szüleik és nagyszüleik életére, gondolatvilágára hatással lehettek.

A titkos belügyi jelentések, a politikai bizottság határozatai és a beszédek, pohárköszöntők szövege mellett a levéltári források között szerepel Sztálin személyes levelezése is; a kutatók egyebek mellett felhasználták a diktátor és a Csendes Don szerzője, a Nobel-díjas Mihail Solohov író levélváltását. Krausz Tamás szavai szerint a kötet szerzői számos vonatkozásban megmagyarázzák Sztálin "titkát" azt, hogy a diktátort bűnei ellenére miért követték milliók. A szerkesztő ennek kapcsán kiemeli: Sztálin része volt a szovjet társadalomnak, személyes attitűdjeiben a mindennapi emberek tulajdonságai tükröződnek az atyáskodástól a kisstílű bosszúálláson keresztül a hatalomvágyig.