Továbbra is terjednek a zsarolóvírusok

Horizontal
A photo taken on May 15, 2017 shows staff monitoring the spread of ransomware cyber-attacks at the Korea Internet and Security Agency (KISA) in Seoul More cyberattacks could be in the pipeline after the global havoc caused by the Wannacry ransomware, a South Korean cybersecurity expert warned May 16 as fingers pointed at the North. More than 200,000 computers in 150 countries were hit by the ransom cyberattack, described as the largest ever of its kind, over the weekend. / AFP PHOTO / YONHAP / YONHAP / REPUBLIC OF KOREA OUT NO ARCHIVES RESTRICTED TO SUBSCRIPTION USE
Vágólapra másolva!
Óriási arányban fizetnek cégek, de ötödük sem kapja vissza az összes adatát.
Vágólapra másolva!

Nagyon sokáig a csapból is a zsarolóvírusos támadásokról szóló beszámolók folytak, ám az elmúlt időszakban drámaian csökkent a témával kapcsolatos hírek száma. Ez nem ezért van, mert leáldozott volna a ransomware kora, pont ellenkezőleg: annyira megszokottá vált ez a típusú kiberbiztonsági incidens, hogy hírértékűnek sem mondható, hacsak nem ismert és nagy jelentőségű az áldozat.

A nagyközönség java 2017-ben a WannaCry jóvoltából ismerkedett meg a zsarolóvírus kifejezéssel, a kártevő futótűzként terjedt a Windowsokban lapult EternalBlue sebezhetőséget kihasználva Forrás: AFP/Yonhap

A Rubrik Zero Labs biztonsági cég most új felméréssel állt elő a témában, 1600 informatikai vezető megkérdezésével arra jutott, hogy a zsarolóvírusos támadást szenvedett globális vállalkozások 72 százaléka fizetett a bűnözőknek a titkosított adataik feloldására használható kulcsokért és programokért, noha ezt semmilyen hatóság és biztonsági cég sem ajánlja.

Ennél is sokkolóbb, hogy a zsarolásnak engedett cégek csupán 16 százaléka tudta maradéktalanul visszaállítani az állományait.

A beszámoló szerint a vállalatok 99 százaléka használ adatmentésre és adathelyreállításra alkalmas szoftvereket, azonban 93 százalékuk jelentős nehézségeket tapasztalt azok működtetése során. Ráadásul a zsarolóvírusos bűnözők sem ostobák, tízből kilenc esetben próbálják használhatatlanná tenni a cégek biztonsági mentéseit, az esetek 73 százalékában legalább részleges sikert elérve.

Bő fél évtizeddel a zsarolóvírusok népszerűvé válását követően a cégek jókora része továbbra is felkészületlennek mondható a ransomware támadásokkal szemben, és még akkor is csak a legjobbakban bízhatnak, ha kifizetik a bűnözők által követelt váltságdíjat.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!