Nagy botrány tört ki az Audacity körül

audacity hangszerkesztő
Audacity
Vágólapra másolva!
Egyes felhasználók konkrétan kémszoftvernek titulálják a hangszerkesztőt.
Vágólapra másolva!

Óriási meglepetést okoztak idén áprilisban az ingyenes Audacity fejlesztői, értékesítették az Ultimate Guitar és a MuseScore zenei alkalmazásokat is készítő Muse Groupnak a hangszerkesztőt. A vállalat megígérte, hogy a népszerű program ingyenes és nyílt forráskódú marad, de több erőforrás lesz a fejlesztésére, így csak jó sülhet ki az akvizícióból.

Audacity Forrás: Origo

A hír hallatán a felhasználók java kivárásos álláspontra helyezkedett, azonban a napokban kitört a botrány az Audacity körül, az új tulajdonos egyik első dolga a telemetria beépítése volt a szoftverbe. Olyan adatokat gyűjt, mint a hardverkonfiguráció, az operációs rendszer típusa, az ország és az IP-cím, a megjelenített hibaüzenetek. Az adatokat hibák diagnosztizálására és termékfejlesztésre kívánja használni, manapság megszokott ez a praktika, nem emiatt áll a bál.

A problémát az jelenti, hogy az adatkezelési tájékoztató szerint a Muso fenntartja a jogot a személyes adatok számítógépekről való begyűjtésére, amennyiben törvényes úton hatóságok és hivatalok utasítást adnak erre, esetleg pereskedni kívánó harmadik felek megfelelőnek tűnő okból igényt tartanak az információkra. További érdekesség, hogy 13 éven aluliak elvileg nem használhatják az alkalmazást, ami sérti a program GNU General Public License terjesztési megállapodását.

A begyűjtött adatokat a vállalat alapvetően az Európai Gazdasági Térségben tárolja, azonban szükség esetén fenntartja a jogot amerikai és orosz szerverekre való átmozgatásukra.

A fejlemények hatására jelenleg többen is fontolgatják az Audacity forkolását, azaz a forráskódját elvíve létrehoznának belőle egy semmiféle adatgyűjtést sem végző kiadást. Erre technikailag és jogilag is lehetőségük van.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!