Vasárnap újabb rekord született "A futás évének" legnagyobb eseményén, a jubileumi 20. Plus Budapest nemzetközi maratonin. A Hősök terén minden idők legnagyobb hazai - 3000 főt meghaladó - maratonimezőnye sorakozott fel, hogy egyéniben teljesítse a klasszikus 42,195 km-es távot Budapest legszebb részein elhaladva.

A címvédő kenyai Jackton Odhiambo (2:22:01) szakította át elsőként a célszalagot honfitársa, Kirui Philip Kipngeno (2:23:48) előtt. A nőknél Farkas Katalin (2:49:29) élete legjobb idejével szerezte meg első maratonigyőzelmét. A futás ünnepnapján összesen mintegy tizenötezren vettek részt a Plus futófesztivál rövidebb futó- és gyalogló távjain, valamint a maratoni váltókon.

Kicsit borongós, de remek futóidő fogadta a jubileumi 20. Plus Budapest nemzetközi maraton indulóit vasárnap reggel a Városligetben. Nagy volt a nyüzsgés a rajt előtt. A rajtágyú kanócát a Nemzeti Sporthivatal elnöke, dr. Ábrahám Attila gyújtotta meg, aki maga is már négyszer teljesítette a klasszikus távot.

Mintegy ezerháromszázan a világ öt földrészének 43 nemzetéből érkeztek a magyar fővárosba a jubileumi maratoni kedvérét. A legtöbben Angliából (185 fő), Olaszországból (176) és Németországból (169) neveztek.

Több mint nyolcszázan életük első maratoniteljesítésének vágtak neki, míg a kiskunhalasi Tabajdi József a mezőny és az ország egyetlen futója, aki a Budapest maratonik két évtizedes történetének mindegyik korábbi 42,195 kilométerét lefutotta. A mai napon 64. születésnapját ünneplő egykori atléta 4:19:45 perccel ért célba vasárnap.

Az élen három afrikai futó diktálta a tempót. A kenyai különítmény 26 kilométerig együtt haladt, amikor a címvédő Jackton Odhiambo nyula, Moses Chepkwony kiszállt a versenyből. Ekkor Jackton is visszaesett, miközben Kirui Philip Kipngeno egyre jobban távolodott tőle, és hosszú kilométereken át csak ellenfele hátát látta maga előtt. A tavalyi győztes lassan dolgozta le hátrányát. A fordulópont 38 kilométernél következett, amikor befogta honfitársát, aki ekkor nem tudott vele elfutni. A címvédő végül 1 perc 47 másodperccel előnnyel szakította át a célszalagot.

A nők versenyében Farkas Katalinnak nem volt ellenfele. Rajt-cél győzelemmel diadalmaskodott a két francia hölgy, Lamina Karray (3:00:17) és Christiane Lacombe (3:03:27) előtt.

A Nemzeti Sporthivatal "Mozdulj, Magyarország!" akciójához tartozó eseményen a maratoni mellett több rövidebb futó- és gyalogló táv közül választhattak a sportbarátok. A 7,6 km-es Plus minimaratont, csakúgy, mint egy esztendővel korábban a két kiváló magyar válogatott csúcstartó futó, a szekszárdi Csillag Balázs és a szombathelyi Kálovics Anikó nyerte. További ezrek vettek részt a 4 km-es Plus maratonkán, a 800 méteres SuperShop családi futáson és a ligetben kanyargó gyaloglótávokon.

A BSI következő eseménye a 10. Coca-Cola női futógála október 16-án vasárnap, Margitszigeten.

2. Tóth Tamás (MICRO SC) 22:17
3. Minczér Albert (VEDAC) 22:46
4. Ott Balázs (Honvéd) 23:31
5. Ilisz Pál (DAC) 24:03
6. Vanek Ákos (FTC) 24:14