Késely Ajna 4. lett 800 gyorson, Kenderesi Milákot megelőzve döntős a budapesti vizes Eb-n

KÉSELY Ajna
Budapest, 2021. május 17. Késely Ajna a női 800 méteres gyorsúszás előfutama után a budapesti vizes Európa-bajnokságon a Duna Arénában 2021. május 17-én. A versenyző hatodikként került a május 18-i döntőbe. MTI/Kovács Tamás
Késely Ajna női 800 méter gyorson a negyedik helyen végzett a budapesti vizes Eb-n. Férfi 100 méter gyorson Németh Nándor a 4. helyen jutott a döntőbe, Szabó Szebasztián viszont nem jutott a fináléba. 200 méter pillangón Kenderesi Tamás és Milák Kristóf is döntőbe jutott, előbbi meglepetésre legyőzte a címvédő riválisát. A 4x200 méteres vegyes magyar gyorsváltó a 6. lett az Eb-n.

A női 800 méter gyorson a 2018-as glasgow-i kontinensviadalon ezüstérmes Késely Ajna 8:35.71 perces idővel hatodikként került a keddi döntőbe, ahol az első 100 méter után a 4. helyen fordult, 1:01.13-as részidővel, ahogy 200 és 300 méternél is. A 19 éves magyar úszó féltávnál továbbra is a negyedik helyen állt, ráadásul a mezőny ketté is szakadt ekkor.

500 méterhez érkezve már a 3. helyen állt Késely, 600-nál Egorova visszavette a 3. helyet. Az utolsó 100 méterhez érve sem változott az élmezőny.

Végül bár nagyot úszott Késely, de nem tudott felkerülni a dobogóra, a 4. helyen végzett 8:27.31-es idővel.

A számot a címvédő olasz Simona Quadarella nyerte.

Késely Ajna büszke lehet a teljesítményére Forrás: MTI/Kovács Tamás

„Az utolsó 100 méter körül vettem észre, hogy ott van a túloldalon Egorova. Sajnálom, hogy nem korábban láttam meg. Ennyi volt bennem, de

ráadásul a 400 méter a fontos. Készülök, hogy egyre jobb és jobb legyek, örülök, hogy végre versenyezhetek" – mondta Késely Ajna az M4 Sport kamerája előtt.

Férfi 100 méter gyorson Németh Nándor a nyolcadik (48.38), Szabó Szebasztián pedig a 11. (48.59) helyen került az elődöntőbe, ahol

Németh 48.02-vel, egyéni csúccsal a 4. helyen jutott a döntőbe,

Szabó viszont 48.87-es idejével nem jutott a fináléba.

„Reggeli úszásból mertem remélni, hogy tudok valamit alkotni. Ezek a századok annyira aprók, hogy ezzel nem lehet mit kezdeni.

– mondta Németh Nándor az M4 Sport kamerája előtt.

Németh Nándor (középen) bejutott a döntőbe Forrás: MTI/Kovács Tamás

Milák Kristóf címvédőként, világcsúcstartóként és világbajnokként a legjobb idővel, 1:54.38 perccel jutott 200 méter pillangón az elődöntőbe. A Milák mögött második Kenderesi Tamás 1:57.02-vel kilencedikként lépett tovább. A második középdöntőben együtt úszott a két magyar, ahol 100 méter után Milák a 2. helyen, míg Kenderesi a 3. helyen fordult.

Végül 1:54.37-es idővel Kenderesi nyerte a futamot, míg Milák a 1:54.72-es idővel 2. lett, így mindketten a döntőbe jutottak.

Kenderesi Tamás Milák Kristófot legyőzve jutott a döntőbe Forrás: MTI/Kovács Tamás

"Nem értem még mindig az úszást, 20 éve csinálom, de még mindig meg tud lepni. A délelőtti úszást át kellett gondolnom, az utolsó 50 méter volt gyengébb. Most így sikerült.

- mondta Kenderesi Tamás az M4 Sport kamerája előtt.

"Leúsztam ugyanúgy, mint reggel. Hárman-négyen fogjuk megvívni a döntőt, kíváncsian várom. Időt nem tudok mondani, nem tudom, milyen állapotban vagyok.

Azt tudom, olyan állapotban sem vagyok, mint az ob-n. Nincs elvárás, nehéz edzésből versenyezni, most inkább fáradtnak mondanám magam"

- mondta az M4 Sportnak Milák Kristóf.

A Holló Balázs, Zombori Gábor, Verrasztó Evelyn, Fábián Fanni összeállítású 4x200 méteres vegyes gyorsváltó - ez a szám csak az Eb-k programjában szerepel - 7:40.29 perccel, az ötödik idővel biztosította helyét az esti döntőben. A fináléban a Holló Balázs, Zombori Gábor, Veres Laura, Fábián Fanni összeállítású 4x200 méteres vegyes gyorsváltó úszott. Holló Balázs a 6. helyen adta át a váltót Zombori Gábornak, aki az 5. helyre lépett előre.

Veres Laura úszása után is maradt az 5. helyen a magyar váltó, amelyet végül Fábián Fanni a 6. helyre hozott be 7:36.42-vel.

Az orosz Kliment Kolesznyikov a férfi 50 méter hát keddi döntőjében tovább javította világcsúcsát. A húszéves versenyző a Duna Arénában már a hétfői elődöntőben is minden idők legjobbjával csapott célba, elsőként áttörve a 24 másodperces határt (23.93), most pedig ebből még 13 századot faragott és 23.80 másodperccel nyert.

4x200 m vegyes gyorsváltó, Európa-bajnok:
Nagy-Britannia (Dean Thomas, Guy James, Abbie Wood, Freya Anderson) 7:26.67 perc