A II. kajak-kenu válogató első napján nem született meglepetés. Az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta ezúttal is magabiztos győzelmet aratott az 500 méteres olimpiai versenyszámban. A férfiaknál az első válogatón remeklő Kopasz Bálint ezúttal is ellenállhatatlan volt. A 21 éves kajakos a májusi válogatón három másodperc előnnyel nyert, ezúttal több mint öt másodperc előnnyel végzett az élen az 1000 méteres távon.

A K-1 500 méteres olimpiai versenyszám első előfutamát az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta nyerte, a másodikat a szintén olimpiai bajnok Csipes Tamara, a harmadikat az ötszörös világbajnok Medveczky Erika.

Érdekesség, hogy a májusi válogatón pont ebben a sorrendben ért célba a három kajakos klasszis.

A májusi válogató eredményhirdetése: Csipes Tamara, Kozák Danuta és Medveczky Erika Forrás: Szalmás Péter/Magyar Kajak-Kenu Szövetség

A fináléban a toronymagas esélyes Kozák Danuta kétséget sem hagyott afelől, hogy ő uralja ezt a versenyszámot itthon - és az egész világon -, ugyanis csaknem egy másodperces előnnyel végzett Csipes Tamara előtt, akit Medveczky Erika követett a harmadik helyen, így ennek a hármasnak minden bizonnyal megvan a helye a négyeshajóban. A negyedik kiadó helyért valószínűleg Bodonyi Dóra és Kárász Anna csatázhat majd a tavalyi vb-győztes négyesből, és Csipes Tamara lehet a nagy visszatérő, aki a tavalyi világbajnokságon párosban nyert aranyérmet Medveczky Erikával.

„Meglátjuk, hogy mit hoz a hétvége.

- mondta a szövetség honlapjának az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta, aki 200 egyesben és 500 párosban is rajthoz áll a második válogatón.

7. Pupp Noémi 01:55.417

A szintén olimpiai K-1 1000 méteres versenyszám előfutamában Kopasz Bálint magabiztos győzelmet aratott. A 21 éves algyői versenyző tíz és fél másodperccel végzett a második Törköly Zoltán előtt, a teljes mezőnynek pedig csaknem 18 másodpercet adott.

Kopasz Bálintnak itthon nincs ellenfele 1000 méteren Forrás: Szalmás Péter/Magyar Kajak-Kenu Szövetség

A magyar kajak-kenu sport egyik legnagyobb tehetsége a fináléban sem bízott semmit a véletlenre. Magabiztos győzelmet aratott, csaknem öt és fél másodperccel végzett a második Pauman Dániel előtt, az utolsó Szendy Márkra pedig több mint 14 másodpercet vert rá.

„Már a rajtban éreztem, sőt az előfutamban is, hogy kiváló formában vagyok.

Nagyon örülök, hogy 1000 egyesben indulhatok az Európa Játékokon, sőt, Hüttner Csaba szövetségi kapitány azt is mondta, hogy 5000 egyesben is rajthoz állhatok Minszkben" - mondta Kopasz Bálint, akinek célja, hogy a válogatón megnyerje az 500 egyest is, de a jövő heti Európa Játékokon ebben a számban nem rendeznek versenyt, helyette indulhat a hosszabb távon is.

7. Szendy Márk Szilárd 03:50.695

A K-2 1000 méteres olimpiai versenyszámot a Kammerer Zoltán, Gál Péter István páros nyerte meg, míg az első válogatón győztes honvédos duó, Koleszár Mátyás és Németh Viktor ezúttal csak ötödik lett. A 41 éves háromszoros olimpiai bajnok Kammerer és a nála 16 évvel fiatalabb Gál a harmadik helyen végeztek az előfutamukban, a fináléban azonban óriási hajrá után, négy századdal legyőzték a Noé Zsombor, Solti László párost.

„A múlt héten ültünk össze először, de mi sem gondoltuk, hogy ez lesz belőle.

Egy jó pályát akartunk menni, ez sikerült, tudtunk indítani 750-nél, és 850-nél mintha kitisztult volna a kép, annyi erőnk volt. Nagyon boldog vagyok, mert olimpiai számban utoljára négy éve nyertem hazai válogatót" – mondta a 41 éves Kammerer Zoltán.

7. Tóth Dávid, Kulifai Tamás 03:26.394

A férfi kenu páros 1000 méteres olimpiai versenyszámában az első válogatón diadalmaskodó Kiss Balázs és Dóri Bence Balázs most a második helyre szorult Sáfrán Mátyás és új társa, Mike Róbert mögé. Sáfrán május végén még Bakó Tamással lett második az első válogatón. A Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület SE kenusai csaknem négy tized másodperccel voltak jobbak, mint az egy hónnappal ezelőtti győztesek.

„Mikor összetérdeltünk, akkor az utazónk egyből nagyon jó volt, a régi emlékeket hozta elő bennem, annak ellenére is, hogy azért még billegtünk. Össze kell csiszolni a mozgást, de ez nem csoda, hiszen csak egy pályát tudtunk így menni.

Hozzá kell tenni, hogy Matyi nyolcórás munka mellett kenuzik, jó lenne, ha a jövőben jobban tudna erre koncentrálni, de kezdetnek ez sem rossz"

- nyilatkozott Mike Róbert, aki korábban Tóth Mártonnal, Vasbányai Henrikkel és Korisánszky Dáviddal is tudott már válogatót nyerni párosban.

Hüttner Csaba az edzőkkel történt egyeztetést követően elmondta, hogy a második válogató utolsó napján szétlövés dönt majd K2 és C2 1000 méteren az Európa Játékokon és a világbajnokságon való indulásról.

A szövetségi kapitány ezzel együtt leszögezte: vb-csapatot csak az Európa Játékok után hirdet.

7. Slihoczki Ádám, Kocsis Ádám 03:53.408

Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső kiemelkedik a magyar mezőnyből Forrás: MTI/Mkksz / Szalmás Péter

A C-2 500 méteres olimpiai versenyszámban a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső páros - az első válogató megnyerése után - a másodikat is simán hozta. Papírforma-győzelmet aratva, majdnem öt másodpercet vertek a mezőnyre.

„Nem koncentrálunk semmi másra, csak erre az egy olimpiai számra.