Polgár Judit remek támadással legyőzte az első helyen kiemelt izraeli Borisz Gelfandot az oroszországi Hanti-Manszijszkban rendezett kieséses rendszerű Világkupa harmadik fordulójának második játszmájában. Nyerésével kiegyenlített, a továbbjutás a holnapi rájátszáson dől el. A győztes a junior világbajnok francia Maxime Vachier-Lagrave-vel játszik majd. A 16 esztendős Fülöp-szigeteki Wesley So a két évvel ezelőtti első amerikai Gata Kamskyt győzte le. Továbbjutott az ukrán Ruszlan Ponomarjov, a spanyol Alekszej Shirov, az orosz Nyikita Vitjugov és az azeri Sahriyar Mamedgyarov is. Tíz párharc dől el rájátszásban.

Az internetes élő közvetítést nagyon sokan nézték a playchess.com honlapon, a legnagyobb érdeklődés Polgár Judit és az izraeli Borisz Gelfand játszmáját kísérte. Nagymesternőnk érthetően elkerülte Gelfand fő fegyverét, az orosz huszárjátékot, a futójátékot vetette be. A szerény megnyitás után a játszma 16.f4-gyel éleződött ki, Judit megindította a támadást. Gelfand egyre többet tűnődött, jelentős időhátrányba került, nehezen választott a lehetséges védekezések között. A nagy feszültségben többször is hibázott, míg Judit által vezényelt világos haderő támadása biztatóan bontakozott ki.

Öngyilkossággal ért fel az f vonal nyitása, majd az f5 lépés súlyosan legyengítette a sötét mezőket. Judit bástyáját is akcióba vezényelte, és ez eldöntötte a játszma sorsát. Gelfand azonnal vesztőt húzott, de már nem volt védelme, a tisztvesztést nem tudta volna hárítani. A remek győzelemmel Judit kiegyenlített, a rájátszáson dől el, hogy ki folytathatja a viadalt. A mai parti tanulsága, hogy az izraeli sakkozó taktikailag sebezhető!

A viadalon a második és a harmadik helyre rangsorolt azeri Vugar Gasimov és az orosz Peter Szvidler is túlórázni kényszerül. Jól használta ki esélyét az orosz nyikita Vitjugov. A 16 esztendős Fülöp-szigeteki Wesley So a két évvel ezelőtti győztes amerikai Gata Kamskyt búcsúztatta. Megkegyelmezett Kamskynak, 2-0-ra is nyerhetett volna. Magabiztos játékkal a legjobb 16 között az ukrán Ruszlan Ponomarjov és az azeri Sahriyar Mamedgyarov. Nagy csatában nyert a spanyol Alekszej Shirov, az orosz Jevgenyij Tomasevszkij a 40. lépésben azonnal vesztőt húzott. Megszenvedett a továbbjutását biztosító döntetlenért a francia Maxime Vachier-Lagrave. Kiegyenlített az ukrán Szergej Karjakin és Alekszandr Arescsenko. Nagyüzem lesz a holnapi játéknapon, tíz továbbjutó hely dől el a rájátszáson.

A színek új sorsolása után a nagymesterek négyjátszmás rapidmeccset vívnak (25-25 perc és 10-10 másodperc lépésenként). 2-2 esetén két villámjátszma következik (5-5 perc és 3-3 másodperc lépésenként), ha ez sem hozna döntést, akkor szükség szerint még négy ilyen meccset lehet játszani. 8-8-nál a"hirtelen halál" játszma döntene, világosnak 5, sötétnek 4 perce van, de utóbbinak a döntetlen is elegendő a továbbjutáshoz. (60 lépés után a küzdő felek 3-3 másodpercet kapnak lépésenként.)

A harmadik forduló eredményei:
Gelfand (izraeli, 2758) - Polgár Judit (magyar, 2680) 1 - 1(1 - 0, 0 - 1) TB
Li Chao (kínai, 2596) - Gasimov (azeri, 2758) 1-1 (döntetlen, döntetlen) TB
Szvidler (orosz, 2754) - Naiditsch (német, 2689) 1 - 1 (döntetlen, döntetlen) TB
Bologan (moldáviai, 2692) - Laznicka (cseh, 2637) 1 - 1 (döntetlen, döntetlen) TB
Szakajev (orosz, 2626) - Vitjugov (orosz, 2694) 0,5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)
Kamsky (amerikai, 2695) - Wesley So (Fülöp-szigeteki, 2640) 0, 5 - 1,5 (0 - 1, döntetlen)
Ponomarjov (ukrán, 2739) - Motiljev (orosz, 2695) 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)
Zsobava (grúz, 2696) - Griscsuk (orosz, 2736) 1 - 1 (döntetlen, döntetlen) TB
Jakovenko (orosz, 2736) - Arescsenko (ukrán, 2664) 1 -1 (1 - 0, 0 - 1) TB
Bacrot (francia, 2700) - Wang Yue (kínai, 2734) 1 - 1 (döntetlen, döntetlen) TB
Eljanov (ukrán, 2729) - Malahov (orosz, 2706) 1 - 1 (döntetlen, döntetlen) TB
Navara (cseh, 2707) - Karjakin (ukrán, 2723) 1 - 1 (1 - 0, 0 - 1) TB
Mamedgyarov (azeri, 2719) - Wang Hao (kínai, 2708) 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)
Tomasevszkij (orosz, 2708) - Shirov (spanyol, 2719) 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)
Caruana (olasz, 2652) - Alekszejev (orosz, 2715) 1 - 1 (döntetlen, döntetlen) TB
Vachier-Lagrave (francia, 2718) - Yu Yangyi (kínai, 2527) 1,5 - 0,5 (1 - 0, döntetlen)