Megvédte bajnoki címét Joel Lautier. A Profi Sakkozók Szövetségének francia elnöke félpontos előnnyel nyert. A göteborgi sakkcsapat Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett francia ötösből hárman játszottak a 13-as kategóriájú viadalon. Lautier nem tudta megőrizni veretlenségét, és elsőségét csak az utolsó fordulóban elért győzelmével biztosította be. Szenzációs sikert ért el a 14 éves Maxime Vachier Lagrave, harmadikként nagymesteri normát is teljesített. A NAO Chess Club másik kitűnősége, Almira Szkripcsenko lett a női bajnok.

Chartres rendezte meg a 80. francia férfi bajnokságot. A gallok válogatottja a göteborgi csapat Európa-bajnokságon az utolsó fordulóban aratott nagyarányú győzelemmel lett bronzérmes. Az együttesből az éltáblás, az ötszörös francia bajnok, a világranglistán kilencedik Etienne Bacrot nem játszott és Joszif Dorfman sem vállalta a megméretést.

A tavalyi bajnokságot - Bacrot távollétében - Lautier kétpontos előnnyel nyerte meg, ezúttal nehezen lett első. Az ötödik fordulóban Degraeve sötéttel mért vereséget az első számú esélyesre. A bajnokság meglepetésembere, a 14 éves Maxime Vachier Lagrave vette át a vezetést, de őt a veterán Vaisser kényszerítette megadásra.

A hajrá igen érdekesen alakult, a rutinos 32 éves Lautier jobban bírta a versenyfutást, és elsőként ért célba. A Profi Sakkozók Szövetségének elnöke nemcsak sakkdiplomatáként jeleskedik, hanem a sakktáblánál is jelesre vizsgázott. Vachier Lagrave fél ponttal teljesítette túl a nagymesteri normát. A franciák reménysége a Belfortban megrendezett korcsoportos világbajnokságon a 16 évesek mezőnyében bronzérmet szerzett. A 66 játszmából 34 végződött döntéssel.

10-12. Marzolo (2388), Kosten (2522) és Apicella (2553) 3,5

A francia női együttes messze a várakozás alatt szerepelt az Eb-n. A nyolcadiknak rangsorolt csapat végül csak 16. lett. A balsiker nem legjobbjukon, Almira Szkripcsenkon múlt, hiszen az egykor moldáv színekben Európa-bajnoki címet is szerzett nagymesternő hét partijából 4,5 pontot gyűjtött.

Almira számára a férfiak viadalával együtt megrendezett női bajnokság mezőnye nem jelentett igazi kihívást, de veretlenségét megőrizve csak félpontos előnnyel végzett az élen. Szkripcsenko (2437) 9 pontot szerzett, Milliet (2321) 8,5-tel lett második. Leconte (2296) 7,5-tel bronzérmesként zárt.