Garantáltan doppingmentes táplálék-kiegészítők listáját ígéri jövőre játékosainak a férfi profi teniszezőket tömörítő szervezet, az ATP. Ezt a lépést annak érdekében tette, hogy elkerülje a Greg Rusedski féle esetek megismétlődését.

Az utólag felmentett angol teniszező szervezetében tavaly júliusban a tiltott szerek listáján szereplő nandrolon nyomaira bukkantak. A klasszis februárban, Montreálban az ATP háromfős "ítélőszéke" előtt azzal védekezett, hogy éppen a szövetség által ajánlott táplálék-kiegészítőt fogyasztotta, s abban volt az anabolikus szteroidok közé tartozó tiltott szer. Egyúttal emlékeztetett arra, hogy hozzá hasonlóan hét további teniszező bukott le 2002 közepe és 2003 májusa között, de valamennyit felmentették.

A "bűnös sportkoktélt" egyébként az ATP már kivonta a forgalomból. Rusedski vizelete 5,5 nanogrammnyi nandrolont tartalmazott. Összehasonlításul: korábban a sprinter Linford Christie 200, a súlylökő C. J. Hunter pedig 2000 nanogrammal bukott le.

Csütörtökön mindeközben több európai városban folytatódtak az ATP-, illetve a WTA-tornák. A hatodik helyen kiemelt német Rainer Schüttler magabiztos játékkal jutott a második fordulóba a bázeli férfitornán. Ugyanitt a cseh Jiri Novak és honfitársa, Bohdan Ulihrach szintén bejutott a legjobb nyolc közé a 989 ezer euró összdíjazású versenyen. A harmadik helyen kiemelt argentin Gaston Gaudio, a francia nyílt bajnokság idei győztese nagy meglepetésre kikapott az osztrák Stefan Koubektől. Nehezen nyert Tim Henman: a második helyen rangsorolt brit klasszis három játszmában győzött a selejtezőből feljutott, s remek napot kifogó dél-afrikai Wesley Moodie ellen.

Az ötödik helyen kiemelt orosz Nyikolaj Davigyenko kiesett a nyolcaddöntőben a szentpétervári tornán. A hetedik helyen kiemelt, francia Mickael Llodra és a horvát Ivo Karlovic - utóbbi óriási küzdelemben - bejutott a legjobb nyolc közé az egymillió dollár összdíjazású oroszországi viadalon. A Mestersorozatba tartozó madridi viadalon vasárnap győztes Marat Szafin simán nyert.

A világranglistán 239. Michael Ryderstedt nagy meglepetésre legyőzte az ötödik helyen kiemelt spanyol Feliciano Lopezt a 650 ezer euró összdíjazású, stockholmi tornán. A 19 éves svéd játékos szabadkártyával került a főtáblára.

A hazai közönség előtt szereplő Barbara Schett két játszmában kikapott a szerb-montenegrói Jelena Jankovictól a linzi női tornán. A veresége után a 28 éves osztrák játékos bejelentette, hogy a januári Australian Opent követően visszavonul. Schett pályafutása során három WTA-tornán diadalmaskodott, s 1999-ben négy héten át a hetedik volt a világranglistán.

Az első helyen kiemelt Amélie Mauresmo és az orosz Vera Zvonarjova (4.) is bejutott a legjobb nyolc közé az 585 ezer dollár összdíjazású linzi női tornán. Kikapott viszont az első helyen kiemelt Paola Suarez a 225 ezer dollár összdíjazású luxemburgi versenyen. Az argentin játékost a spanyol Anabel Medina Garrigues győzte le három játszmában. A zürichi tornán diadalmaskodó Alicia Molik nagy küzdelemben nyert a spanyol Maria Sanchez Lorenzo ellen.