Hétfő délután Brazília ellen lépett pályára a magyar férfikézilabda-válogatott a svédországi világbajnokság csoportkörének harmadik fordulójában. A dél-amerikai együttes két súlyos vereség után újabb nagy zakót kapott, a kiválóan játszó Harsányi Gergely és Mocsai Tamás vezérletével a csapat 36-24-re nyert. Kedden Japán következik.

Eredmény, férfikézi-vb, B csoport, 23. forduló:
Magyarország - Brazília 36-24 (18-11)
Linköping, 1000 néző
v: Nikolic, Stojkovic (szerbek)
Magyarország: Fazekas, Mikler (kapusok) - Császár 4, Gál 3, Gulyás, Harsányi 10/3, Ilyés 3, Iváncsik G., Iváncsik T., Katzirz 1, Lékai, Mocsai T. 6, Nagy K. 2, Schuch 1, Törő 3, Zubai 3
Brazília: Nascimento, Tercariol, Vasconcelos (kapusok) - Bonfim, Bortoloni 6/3, Cardozo 4, Chiuffa, Kojoroski, Oliveira 1, Pacheco 1, Pires 2, Pozzer, Ribeiro 2, Santos 2, Teixeira 4, Tupan 2
hetesek: 4/3, illetve 3/3
kiállítások: 8, illetve 8 perc

Az élő közvetítés

A két együttes korábban kétszer találkozott egymással, mindkétszer olimpián. 1992-ben 27-21-re, hét éve Athénban 20-19-re győztünk.

Mocsai Lajos alaposan felforgatta a kezdőcsapatot, az Izland ellen remeklő Gulyás Norvégia után ezúttal sem jutott szóhoz, a szélen Törő és Harsányi kezdett, a kapuban pedig a forgatókönyvnek megfelelően Fazekas.

Idegesen kezdődött a mérkőzés Császár hetest rontott, a másik oldalon Bortoloni nem hibázott, és 3-2-ig csak braziloknál volt az előny. Az első magyar gólt Gál pontosan öt perc után érte el, a 13. percre azonban úgy tűnt, végre megtalálta az együttes az 5+1-es mozgékony védekezés ellenszerét, Harsányi góljával 6-3-ra alakult az állás.

A 16. percben Gál kiállítása kicsit visszavetette az együttest Thiagus dos Santos átlövése és Tupan jobbszélről elért találatával szorosabb lett az állás, Törő azonban remek egyéni alakítással visszatette a kétgólos előnyt (8-6). Fazekas remekül védett, az elrontott brazil támadásokat sikerült megkontrázni, így húsz perc után háromra nőtt az előny (11-8).

A nagy rohanásnak az lett a vége, hogy a hibázó ellenféllel szemben sikerült komoly előnyt szerezni, Törő és Mocsai lerohanásos akcióját követően 13-8-nál hátra lehetett dőlni. A határozott védekezés, a jó blokkolás és Fazekas bravúrjai mellett az is belefért kivételesen, hogy hogy néhány labdát elszórjunk, a félidő így is 18-11-es előnnyel zárult.

Forrás: AFP

A második félidő Zubai kiállításával és egy 4-2-es brazil rohammal indult, de ezzel ki is fulladtak a dél-amerikaiak. A 46. percre már tízzel vezetett a magyar együttes (28-18), Harsányi alaposan megszórta magát, de jót tett Mocsai Tamásnak is az önbizalom-növelő mérkőzés, a Flensburg átlövője ugyanis az első két mérkőzésen finoman szólva is visszafogottan teljesített.

A 48. percben Ilyés durva szabálytalanságért (rossz ütemű blokkolása során arcon csapta Felipe Ribeirót) azonnali piros lapot kapott, Mocsai Lajos értetlenkedett, de nem volt mit tenni, el kellett fogadni a bírói döntést. Persze 28-19-es előnynél könnyebb volt elviselni a kiállítást, azt már nehezebben, hogy egy ilyen edzőmeccsen Katzirz ujjsérülést szenvedett. A hajrában már gálaelőadás folyt, a vége 36-24 lett, kedden Japán következik.

A csapattól származó információ szerint Katzirz bal kezén a kis- és gyűrűsujj teljesen visszahajlott, és erős fájdalmai vannak. A meccs után kórházba szállították, és várják a röntgen eredményét.

"Sikerült jól feltérképeznünk a brazil csapatot, de így is nehéz volt az első tizenöt-húsz perc" - nyilatkozta a mérkőzést követően Mocsai Lajos szövetségi kapitány. "Aztán szerencsére már egy olyan játékot nyújtottunk, amely tisztességes győzelmet hozott. Többen most kezdenek belejönni, és egyre jobb formát mutatnak. A japánok ellen sokkal nehezebb lesz. Keddi ellenfelünk remekül védekezik, közel tíz éve próbál meg kitörni, és megmutatni, hogy felveszi a versenyt a legjobbakkal. Ennek egyik jele volt, hogy itt legyőzték az osztrákokat. Kulcsfontosságú meccs lesz, mert ha nyerünk, akkor ott vagyunk a középdöntőben."