Vágólapra másolva!
Kemény Dénes nevét viseli a Miskolci Egyetem területén felépült sportuszoda, amelyet október elején adnak át. A városi közgyűlés csütörtökön zárt ülésen döntött arról, hogy a magyar férfivízilabda-válogatott szövetségi kapitánya nevét viselje az uszoda.

A miskolci egyetemváros sportlétesítményei közelében megépült uszodában egy 50x25 méteres, tízpályás versenymedence, egy 25x10 méteres bemelegítő medence, nézőtér, öltözők, szociális blokkok és kereskedelmi egységek kaptak helyet. A beruházás összköltsége meghaladta a 2,2 milliárd forintot.

A csapatot három olimpián is sikerre vezető Kemény Dénes elmondta: nagyon nagy megtiszteltetésnek érzi a döntést, és bízik benne, hogy Miskolc is a magyar póló bázisává válik.

Az október 5-ei ünnepélyes átadáson a tervek szerint Kemény Dénes pólóválogatottja is részt vesz majd.

A honi vízilabda múltjának és jelenének több kiváló képviselője is ott volt csütörtökön annak a vándortárlatnak a megnyitóján, amely a sportág hazai történetének a legemlékezetesebb pillanatait adja vissza a kiállított relikviáknak köszönhetően.

A hazai szövetség főtámogatója, a Vodafone által meghirdetett gyűjtés eredményeképpen, a magyar póló nagyjainak és a vízilabda barátainak felajánlása révén egyedülálló, több mint 200 darabos kollekció állt össze s kezdte meg négy várost érintő országjárását.

Az első állomáson, a budapesti WestEnd City Centerben október 15-ig nyitva tartó kiállításon az emléktárgyak között látható Kemény Dénes szövetségi kapitány azon három pólója, amelyben megmártózott a medencében a sydney-i, az athéni és a pekingi olimpiai aranyérmek megszületésekor.

Játékosai közül Madaras Norbert a tavalyi ötkarikás torna döntőjében hordott fürdőnadrágját, Biros Péter pedig azt a 10-es számú, fehér vízilabdasapkát ajánlotta fel, melyben három gólt lőtt az amerikaiak elleni fináléban.

Gyarmati Dezső és Kárpáti György, egyformán háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázók szintén felbecsülhetetlen értékű ereklyékkel bővítették a gyűjteményt. A tárlat anyagában helyet kapott az 1964-es tokiói olimpia szovjetek elleni találkozóján használt labda, amely Dömötör Zoltán ejtése nyomán landolt a kapuban, amivel olimpiai első lett a magyar válogatott.

A relikviák sorában helyet kapott egy, az 1920-as évekből származó kuriózum: a több mint 80 éves vízilabdaszett egy úszódresszből és a hozzá tartozó sapkából áll, továbbá játékosok által dedikált fényképek, belépőjegyek, plakettek engednek bepillantást a magyar vízilabda történetébe, s látható mind a 73 eddigi magyar pólós olimpiai bajnok fotója is.

A vándorkiállítás állomásai Budapest után: Eger (Agria Park, október 20.-november 2.), Szeged (Szeged Plaza, november 5-19.) és Székesfehérvár (Alba Plaza, november 23.-december 7.).