Duplázó gyorskorcsolyázók

A két férfi szám közül előbb a férfi 500 méterre került sor, amelyben a két magyar versenyző már az első körben búcsúzott. Knoch Balázs és Szabó Krisztián egyaránt 3. lett futamában, s nem jutott tovább. Érdekesség, hogy a kanadai Gagnon úgy lett olimpiai bajnok, hogy a selejtezőben, a negyeddöntőben és az elődöntőben is beérte a továbbjutást érő 2. hely megszerzésével. A döntőben azonban már ő volt a leggyorsabb, mögötte honfitársa, Guilmette végzett a második helyen. Gagnon és Guilmette később az 5000 méteres váltóban a kanadai négyest is győzelemre vezette, amely közel öt másodperces előnnyel előzte meg az olaszokat.

A 26 éves Gagnon korábban Salt Lake Cityben 1500-on 3. lett, s az olimpia éremhalmozóinak listáján a férfiaknál két arany- és egy bronzérmével az 5. helyre került Björndalen (norvég sílövő, 4-0-0), Mühlegg (spanyol sífutó, 3-0-0), Lajunen (finn, északi összetett-versenyző, 3-0-0) és Uytdehaage (holland gyorskorcsolyázó, 2-1-0) mögé.

"Arra, hogy két aranyérmet szerzek, a legmerészebb álmaimban sem gondoltam" - nyilatkozta Gagnon, aki az 1998-as naganói olimpián is tagja volt az aranyérmes kanadai váltónak (a mostani győztesek közül egyedüliként), s az 1994-es olimpiáról is őriz egy bronzérmet, az 1000 méteres versenyből.

A nőknél a kínai Jang Jang A - azután, hogy korábban 500-méteren is nyert - 1000 méteren is aranyérmes lett, az ezüstérem az 1500-on győztes, csupán 15 éves dél-koreai Ko Gi Hjunnak, a bronz a naganói olimpián három ezüstöt szerzett kínai Jang Jang S-nek jutott. (Salt Lake Cityben sem tudott győzni, egy ezüstöt és egy bronzot szerzett...)

A két kínai között csupán névrokonság áll fenn, s az "A" és az "S" betű szolgál megkülönböztetésül. A 26 éves Jang Jang A egyébként sporttörténeti bravúrt vitt véghez, hiszen ő az első rövidpályás gyorskorcsolyázó, aki egy olimpián két egyéni számban is győzni tudott.

"A kínai emberek az olimpián a rövid pályás gyorskorcsolyázóktól várták a legjobb eredményeket, ami meglehetősen nyomasztó volt. Az 500 méter megnyerése után azonban lekerült a teher a vállamról, s már felszabadultan tudtam versenyezni" - adta meg a siker magyarázatát Jang Jang A, aki a két aranya mellett a 3000 méteres váltóban ezüstérmet szerzett; s az olimpia legeredményesebb női versenyzőinek listáján két arany- és egy ezüstérmével Kostelic (horvát alpesi síző, 3-1-0) mögött Wilhelmmel (német sílövő, 2-1-0) holtversenyben a 2-3.

Férfi 500 méter:
1. Marc Gagnon (Kanada) 41,802 perc
2. Jonathan Guilmette (Kanada) 41,994
3. Rusty Smith (Egyesült Államok) 42,027
4. Kaj Feng (Kína) 42,112
5. Terao Szatoru (Japán) 42,219
6. Kim Dong Szung (Koreai Köztársaság) 42,076 (B-döntő)

Férfi 5000 méter váltó:
1. Kanada (Marc Gagnon, Jonathan Guilmette, Francois-Louis Tremblay, Matthieu Turcotte) 6:51,579 perc
2. Olaszország (Maurizio Carnino, Fabio Carta, Nicola Franceschina, Nicola Rodigari) 6:56,327