Hazudott a cseh kormány: titokban az oroszokkal üzletelnek

roszatom
A Leningrádi Atomerőmű II. kiépítés, második egységének VVER-1200 típusú reaktorában az első friss üzemanyag. Ez a Paks II. Atomerőmű referenciájának számító egység tavaly márciusban kezdte meg a kereskedelmi üzemet.
Vágólapra másolva!
Lényegében egyetlen hónap alatt kiderült, hogy Csehország a háborúra hivatkozva csak a retorika szintjén szüntetne meg minden kereskedelmi kapcsolatot Moszkvával. A cseh kormány teljesen elhallgatta azt a tényt, hogy a látszólag ellenséges ország Oroszországtól vásárolja a nukleáris fűtőanyagot. A képmutatásra csak egy szakmai lapból derült fényt.
Vágólapra másolva!

Eldőlt, a csehek mindkét atomerőművük számára új generációs, orosz üzemanyagot szereznek be. A hírt nem verték nagy dobra, hiszen a történtekről csupán egy szaklapból (neimagazine.com) lehetett tudomást szerezni.

Az új üzemanyagot az orosz TVEL vállalat szállítja majd, és a csehek a beszerzéstől biztonságosabb és hatékonyabb működést várnak Forrás: Roszatom

Az ügy pikantériája egyébként, hogy néhány hónapja cseh illetékesek még arról beszéltek, Oroszország helyett az Egyesült Államoktól fogják vásárolni a nukleáris fűtőanyagot. Nem így történt – írja a Magyar Nemzet.

Az új üzemanyagot az orosz TVEL vállalat szállítja majd, és a csehek a beszerzéstől biztonságosabb és hatékonyabb működést várnak.

A cseh és orosz mérnökök közös fejlesztése azt szolgálja, hogy a korábbinál is több áramot tudjanak karbonmentesen, szabályozhatóan előállítani az országhatárain belül.

A Dukovany erőmű szóvivője, Jiri Bezdek a szakportálnak elmondta, hogy a reaktorban először alkalmaznak új generációs üzemanyagot. A szakemberek mind a 349 fűtőelemköteget eltávolítják a reaktorból, majd a karbantartási munkálatok befejeztével a használt kazetták egy részét visszateszik, valamint 78 új típusú üzemanyag-kazettát helyeznek a reaktorba.

A CEZ vállalat igazgatósági tagja és atomenergetikai szakosztálynak vezetője, Bohdan Zronek elmondása szerint – az új típusú üzemanyag alkalmazása által is – arra törekszenek, hogy növeljék mindkét atomerőművük biztonságát, megbízhatóságát és működési hatékonyságát.

Gyakorlatilag ezzel párhozamosan a cseh CEZ vállalat közölte, hogy a temelini atomerőmű 2. blokkja 12 hónaposról szintén hosszabb üzemanyagciklusra áll át a hatékonyság és biztonság növelése, valamint a 60 éves üzemidő megvalósulásának érdekében. Temelinben 163 kazettát helyeznek el a 2-es reaktorban, ebből 48 új. A fejlesztésnek köszönhetően az atomerőmű a leállások között hosszabb ideig képes majd üzemelni, így több áramot tud majd előállítani. Bohdan Zronek, a CEZ nukleáris energetikai szakterületének igazgatója a szaklapnak elmondta, hogy Dukovanyban 16 hónapra, Temelínben pedig 18 hónapra emelik az üzemanyagciklust.

Az ehhez szükséges nukleáris üzemanyagot Oroszországtól vásárolják, az amerikai átállás tehát még várat magára.

Az Egyesült Államok azonban egy szót sem szólhat a cseh beszerzés miatt. 2023 első felében az USA ugyanis nem kevesebb mint 416 tonna dúsított uránt vásárolt a háború idején Oroszországtól, ami 2,2-szerese a tavalyi mennyiségnek, ami 188 tonna volt.

Az adásvétel ellenértéke hozzávetőlegesen 700 millió dollár, ami 2002 óta a legmagasabb érték. Ez a jelenlegi árfolyamon átszámolva nagyjából 250 milliárd forint.

A mostani ügyletekkel Oroszország részesedése az amerikai importból 32 százalékra nőtt.

Mindez az orosz-ukrán háború idején történik, amikor az Egyesült Államok más országoktól elvárná, hogy mindenféle kereskedelmi kapcsolatot szüntessen meg Moszkvával.