Meg kellene semmisíteni a nukleáris fegyvereket a japán miniszterelnök szerint

Kisida, Fumio, Japán, miniszterelnök,
BRUSSELS, BELGIUM - JULY 13: Prime Minister of Japan Fumio Kishida, the President of the European Council (Unseen) and the President of the European Commission (Unseen) are talking to media at the end of a bilateral summit in the Europa, the EU Council headquarter on July 13, 2023 in Brussels, Belgium. Since 2021, Prime Minister Fumio Kishida is also the president of the Liberal Democratic Party (LDP). The summit reaffirmed the EU and Japan's ever closer partnership in promoting peace and security, ensuring prosperity and economic security, addressing humanitarian needs, achieving sustainable development, fostering human-centric digitalisation, tackling climate change and environmental degradation, and enhancing health security. (Photo by Thierry Monasse/Getty Images)
Vágólapra másolva!
A mélyülő globális válságok miatt egyre nehezebbé válik a nukleáris leszerelés felé vezető út - szögezte le vasárnap a japán miniszterelnök a hirosimai atomtámadás 78. évfordulóján elmondott beszédében.
Vágólapra másolva!

- szögezte le az egyébként hirosimai származású Kisida Fumio, de azt is hangsúlyozta, hogy e küzdelem egyre nehezebb "a világban lévő megosztottság, valamint Oroszország nukleáris fenyegetőzései miatt".

- jelentette ki, majd hozzátette: a megmaradt túlélőket - japánul hibakusákat - is segítendő, kormánya növeli a sugárbetegségek kutatására és kezelésére fordított támogatást. A rendezvény után Kisida személyesen is fogadta a túlélők egy csoportját - jelentette az Aszahi Sinbun című japán napilap.

A Hirosimában rendezett megemlékezésen felszólalt a város polgármestere, Macui Kazumi is, aki óva intett a nukleáris elrettentés politikájától. Elmondta, a két hónappal ezelőtt Hirosimában rendezett G7 csúcstalálkozó résztvevőinek látogatása az emlékhelynél azt jelenti, a világ még nem felejtette el az atomtámadás katasztrófáját, és sürgette Tokiót, biztosítson több támogatást a katasztrófa túlélőinek. A megemlékezésen több ezren vettek részt, köztük 111 ország delegációja, Tokió azonban a 2022 februárjában kitört ukrajnai háború óta - azaz immár második éve - nem hívja meg Oroszország és Fehéroroszország képviselőit.

A várost 1945. augusztus 6-án érte atomtámadás, három nappal később pedig Nagaszakit is.

A hirosmiai emlékmű Forrás: Shutterstock/F11photo

A pusztítás nyomán Japán feladta a harcot: 1945. augusztus 15-én Hirohito császár bejelentette a szigetország kapitulációját. A történészek mind a mai napig vitáznak arról, hogy szükség volt-e a két atombomba ledobására. Az egyik oldal szerint igen, hiszen így sikerült megmenteni rengeteg amerikai katona életét, akik elestek volna, ha szárazföldi támadást kell indítani Japán ellen. Mások viszont azt állítják, hogy a szigetország már mindenképp közel állt a kapitulációhoz, és ez atomtámadás nélkül is bekövetkezett volna.