A bajor miniszterelnök felgyorsítaná a Szputnyik V uniós engedélyeztetését

Markus Söder
Markus SOEDER (Prime Minister Bavaria and CSU Chairman), single image, trimmed single motif, portrait, portrait, portrait. Press conference of the Bavarian State Government after cabinet meeting on May 18, 2021 in the Prinz Carl Palais in Munich. (Photo by Frank Hoermann/SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP)
Vágólapra másolva!
Fel kell gyorsítani az új típusú koronavírus okozta betegséggel szembeni védelemre kifejlesztett Szputnyik V vakcina európai uniós engedélyezését Markus Söder bajor miniszterelnök szerint.
Vágólapra másolva!

A legkisebb német kormánypárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke a Bild am Sonntag című vasárnapi lapnak nyilatkozva a koronavírus-járvány megállítását szolgáló oltási kampányról szólva hangsúlyozta:

nem szabad megengedni, hogy "akadozzon az oltásmotor".

Ehhez elsősorban a Szputnyik V EU-s engedélyezési eljárását kell felgyorsítani a közösség gyógyszerészeti hatóságának szerepét betöltő Európai Gyógyszerügynökségnél (EMA).
"Nem szabad pusztán ideológiai okok miatt fecsérelni az időt" - mondta Markus Söder a Bild am Sonntagnak.

A lap értesülése szerint a német szövetségi kormányban azzal számolnak, hogy az EMA legkorábban szeptemberben hozhat döntést a Szputnyik V-ről, mert nem kapta még meg a fejlesztőktől az eljáráshoz szükséges összes adatot.

Markus Söder bajor miniszterelnök Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/picture alliance / SvenSimon/Frank Hoermann/Sven Simon

Az összeállításban hozzátették, hogy a bajor tartományi kormány 2,5 millió adag Szputnyik V oltóanyag megvásárlásáról kötött opciós szerződést.

A vásárlás feltétele, hogy az orosz fél megszerezze az EMA-engedélyt.

Egy másik német lap, a Handelsblatt egy hét végi összeállítása szerint a gyártókapacitás korlátozottsága miatt a már véglegesített szállítási szerződések teljesítése is kihívás a Szputnyik V forgalmazójának. Argentína például a megrendelt 34 millió adagból 6,5 milliót, Mexikó 24 millió adagból 2,4 milliót kapott.

A tekintélyes üzleti lap név nélkül nyilatkozó iparági forrásokat idézve a többi között hozzátette, hogy a kapacitás a hazai, oroszországi lakosság beoltásához szükséges mennyiség előállítására sem elég.
Németországban egyelőre az AstraZeneca-, a Pfizer/BioNTech-, a Moderna- és a Janssen-féle vakcinával igyekeznek elérni a Covid-19-cel szembeni közösségi immunitást. A szövetségi kormány legutóbbi adatai szerint péntekig 49 255 748 adagot adtak be. Legalább egy adagot a lakosság 42,6 százaléka - 35 453 649 ember - kapott. Teljes oltással a lakosság 17,1 százaléka - 14 197 101 ember - rendelkezik.