Az ENSZ vizsgálata szerint a húszik támadták meg az ádeni repteret

Horizontal MIDDLE EAST AIRPORT TERRORIST ATTACK TERRORISM AFTERMATH OF THE TERRORISM DAMAGE
A rakétacsapásban 22 ember halt meg
Vágólapra másolva!
A hivatalos kormány ellen harcoló síita húszik támadták meg december 30-án a jemeni Áden repülőterét, amikor a nemzetközileg elismert kormány tagjai az országba utaztak - állapították meg vizsgálatukban az ENSZ szakértői, akik erről diplomaták előtt beszéltek. Az akcióban megölve 22 ember halt meg.
Vágólapra másolva!

A vizsgálat arra jutott, hogy a rakétákat a reptérre két olyan helyszínről lőtték ki, amelyek akkor a húszik ellenőrzése alatt álltak, egy rendőrőrsről Damarból és a taizi repülőtérről. Emellett a húszik ellen szól az is, hogy a támadást ugyanolyan rakétákkal hajtották végre, amilyeneket korábban ők vetettek be.

A szakértők szerint a két kilövést összehangoltan hajtották végre.

A diplomaták szerint az ülésen megfogalmazódott a kérdés, hogy elkövethette-e más a támadást, mire a szakértők azt válaszolták, hogy a konfliktusban részt vevő felek közül egyedül a húszik képesek és ők rendelkeznek a szükséges technológiával egy ilyen csapás végrehajtásához.

A támadásban a jemeni kormány egyetlen tagja sem halt meg,

de az áldozatok között voltak olyanok, akik a kabinetnek dolgoztak, és a nemzetközi vöröskereszt több munkatársa is meghalt.

A rakétacsapásban 22 ember halt meg Forrás: AFP/Saleh Al-Obeidi

Zárt ajtók mögött

A diplomaták elmondták, hogy a szakértők zárt ajtók mögött megosztották a vizsgálat eredményét a jemeni szankciók betartatását ellenőrző bizottság tagjaival, de Oroszország nem járult hozzá, hogy nyilvánosságra hozzák. Arról nem beszéltek, hogy ennek mi az oka, Oroszország ENSZ-képviselete pedig egyelőre nem kommentálta a hírt.

A húszik a merényletkor tagadták, hogy ők állnának a támadás mögött.

Az Irán támogatását élvező húszik 2014-be elűzték az országból Jemen elismert kormányát, amely most Szaúd-Arábiában működik. Szaúd-Arábia arab szövetségeseivel 2015 tavaszán avatkozott be katonailag a konfliktusba. A fegyveres harcok miatt a mintegy 28 millió lakosú Jemen lakosságának túlnyomó többségét folyamatosan éhínség fenyegeti, és a konfliktus a világ legsúlyosabb humanitárius válságát idézte elő.