Több légitársaság is kikerüli az iraki és az iráni légteret

Mentőegységek és a sajtó munkatársai dolgoznak egy Boeing 737-es típusú ukrán utasszállító repülőgép roncsdarabjainál az iráni Sahriár város közelében 2020. január 8-án, miután a légi jármű hajnalban lezuhant 167 utassal és 9 fős személyzettel a fedélzetén, kevéssel a teheráni Khomeini Imám repülőtérről történt felszállás után. A szerencsétlenséget senki sem élte túl.
Vágólapra másolva!
Az amerikai szövetségi légügyi hatóság (FAA) szerdára virradóra megtiltotta az amerikai légi járatok közlekedését az iraki és az iráni légtérben, valamint a Perzsa(Arab)-öböl és az Ománi-öböl térségében. A hatóság azt követően döntött így, hogy Irán több mint egy tucat ballisztikus rakétát lőtt ki, az amerikai erők által használt két iraki támaszpontra. Közben az ukrán légiközlekedési hivatal is megtiltotta a repülést Irán fölött.
Vágólapra másolva!

Az FAA először csak nem részletezett óvintézkedéseket jelentette be az amerikai polgári járatok biztonságának garantálására, szerte a világban. Később közleményben tudatta a tilalmat, megjegyezve, hogy a hivatal egyezteti lépéseit az amerikai nemzetbiztonsági szervekkel, s egyben megosztja információit a külföldi polgári repülőtársaságokkal is.

Az amerikai sajtóban megjelent információk szerint a tajvani China Airlines és a szingapúri légitársaság (SIA) is megváltoztatta kedden éjjel járatainak útvonalát, hogy elkerülje a konfliktusos térséget.

A Wizzair sem repül arra

Közleményt adott ki a Wizzair a közel-keleti biztonsági helyzettel kapcsolatban.

Ebben azt írják, hogy a légitársaság repülőgépei jelenleg biztonsági okokból nem érintik az iraki és az iráni légteret,

a Dubajba közlekedő járatok Szaúd-Arábia felől közelítik meg az úti célt.

A Wizz Air tájékoztatta utasait, hogy folyamatosan nyomon követi és mérlegeli a Közel-Keleten zajló eseményeket, valamint kapcsolatban áll az illetékes hatóságokkal. A Wizz Airnek eddig egyetlen járatát sem kellett törölnie, ám mivel a térségben folyamatosan változik a helyzet, a légitársaság készen áll arra, hogy szükség esetén minden szükséges intézkedéssel garantálja utasai, személyzete és repülőgépei biztonságát Dubajba közlekedő járatain.

Ha a térségben zajló események miatt változik a menetrend, az érintett utasokat emailben és SMS-ben is tájékoztatni fogják.

Több külföldi légitársaság felfüggesztette a közel-keleti térséget érintő járatait

Az Air France francia, a Lufthansa német, az Aeroflot orosz és az egyesült arab emírségekbeli Emirates légitársaság is felfüggesztette szerdán a közel-keleti térséget érintő járatait azt követően, hogy Irán rakétacsapásokat mért az Irakban állomásozó amerikai erőkre.

Az Air France közleményében azt írta, hogy a légitársaság a francia és a regionális hatóságok döntése nyomán módosította járatai repülési terveit.

A Lufthansa szóvivője közölte, hogy a társaság törli a Frankfurt és Teherán között naponta közlekedő járatát. Hozzátette, hogy a szombaton az iraki Erbílbe tervezett járatot is törölték.

Az Oroszországi Szövetségi Légiközlekedési Ügynökség (Roszaviacija) arról számolt be, hogy az orosz légi szállítók elkerülik az iraki, az iráni, a Perzsa(Arab)-öböl és az Ománi-öböl térségét. A nemzetközi polgári repülést fenyegető jelenlegi biztonsági kockázatok fényében a szövetségi ügynökség további értesítésig azt tanácsolja, hogy az orosz légitársaságok ne használják a térség légterét.

Az egyesült arab emírségekbeli Emirates légitársaság közölte, hogy törölte bagdadi járatait, figyeli helyzet alakulását, szoros együttműködésben a térségbeli országok hatóságaival.

Az ukrán légiközlekedési hivatal is megtiltotta a repülést Irán fölött

Az ukrán állami légiközlekedési hivatal az ukrán utasszállító szerda reggel Teheránnál történt katasztrófája miatt megtiltotta a repülést minden ukrán légitársaságnak Irán légterében - közölte Vladiszlav Kriklij infrastrukturális miniszter.

Mentőegységek és a sajtó munkatársai dolgoznak egy Boeing 737-es típusú ukrán utasszállító repülőgép roncsdarabjainál az iráni Sahriár város közelében 2020. január 8-án, miután a légi jármű hajnalban lezuhant 167 utassal és 9 fős személyzettel a fedélzetén, kevéssel a teheráni Khomeini Imám repülőtérről történt felszállás után. A szerencsétlenséget senki sem élte túl. Forrás: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Előzőleg már a szerencsétlenséget szenvedett gép tulajdonosa, a MAU légitársaság is bejelentette, hogy meghatározatlan időre felfüggeszti teheráni járatait.

A repülési tilalom a közlemény szerint január 9-én nulla órától lép életbe és a légi baleset okainak feltárásáig marad érvényben.

A hivatal közölte továbbá, hogy biztonsági ellenőrzést hajt végre a MAU-nál, és más légitársaságoknál is.