Egyre kevesebb fegyver fogy

szuhoj
A Szuhojok utódai: Martin-Lockheed F-16 vadászgép. Ez a típus állomásozik jelenleg a volt szovjet légibázison
Vágólapra másolva!
A katonai és politikai konfliktusok fokozódása ellenére 2015-ben immár ötödik éve folyamatosan csökkentek a globális fegyvereladások - derült ki a stockholmi székhelyű Nemzetközi Békekutató Intézet jelentéséből.
Vágólapra másolva!

A SIPRI beszámolója szerint a 100 legnagyobb fegyvergyártó cég összesen 370,7 milliárd dollár (mintegy 110 ezermilliárd forint) értékben adott el fegyvereket és védelmi szolgáltatásokat ügyfeleinek, ami 0,6 százalékos csökkenés az előző, 2014-es évhez képest.

Az intézet szerint mindez nem jelenti azt, hogy a világ a leszerelés irányába haladna, inkább egyfajta trendváltozást mutat.

A Lockheed Martin gyártja az F-16-os vadászgépet Forrás: Origo

A Lockheed a legnagyobb

A fegyvereladások kétharmada, 209,7 milliárd dollár (több mint 61 800 milliárd forint) amerikai vállalatokhoz került, de forgalmuk három százalékkal esett az előző évhez képest.

„A világ legnagyobb fegyvergyártója továbbra is a Lockheed Martin” - mondta el Aude Fleurant, a SIPRI fegyverzeti- és katonai kiadásokat vizsgáló programjának vezetője.

Az amerikai dekonjunktúrával szemben virágzik a fegyverkereskedelem Nyugat-Európában, ahol a 2014-es visszaesés után 6,6 százalékkal bővültek a fegyvereladások tavaly. Az európai védelmi cégek termékeikért 95,7 milliárd dollárt (több mint 28 200 milliárd forint) zsebelhettek be.

Bevetésre induló francia Rafale vadászgép, a Dassault gyártmánya Forrás: AFP/ECPAD/EMA/ARMEE de L'AIR

Főként a francia cégek eredménye javult, Egyiptomba és Katarba is küldtek nagyobb szállítmányokat. A Dassault Csoport értékesítései például csaknem 70 százalékkal nőttek 2015-ben.

Eközben az orosz vállalatok 6,2 százalékos növekedést könyvelhettek el a növekvő belföldi keresletnek köszönhetően.