Nulla szén-dioxid kibocsátó lenne Norvégia

Vágólapra másolva!
A világ első nulla szén-dioxid kibocsátású országává akar válni Norvégia 2050-ig. Jens Stoltenberg norvég miniszterelnök azt reméli, hogy a javaslat más gazdag országokat is arra ösztönöz majd, hogy bátrabb és gyorsabb lépéseket tegyenek a klímaváltozás ellen. Bírálók szerint viszont Norvégiának inkább olaj- és gázexportját kellene csökkentenie ahelyett, hogy megváltja a szennyezés árát.
Vágólapra másolva!

Norvégia a világon az első olyan ország akar lenni 2050-ig, amelyik szén-dioxid semleges. Jens Stoltenberg norvég miniszterelnök azt mondta, hogy az üvegházhatás a világot fenyegető legveszélyesebb környezetvédelmi probléma, és Norvégia felelős azért, hogy ez ellen tegyenek - írta a Guardian.

"2050-ig drasztikusan csökkenteni kell az üvegházi gázkibocsátást. A gazdag országoknak szén-semlegessé kell válniuk. Ez nem azt jelenti, hogy ezekben az országokban nem lesz kibocsátás, hanem azt, hogy minden egyes tonna kibocsátott üvegházi gázt, ugyanakkora csökkentéssel kell ellensúlyozni máshol. Ez a nulla kibocsátás" - mondta a kormányfő.

Élmezőny

"Azt javaslom, hogy 2050-ig Norvégia saját kibocsátásának 100 százalékával csökkentse üvegházi gázemisszióját" - tette hozzá Stoltenberg. Mint mondta, a norvég kormány határozott lépéseket tesz, hogy teljesítse a Kiotói-egyezményből adódó, 2012-ig 10 százalékos, 2030-ig pedig 30 százalékos szén-dioxid kibocsátás csökkentésre tett vállalását.

A javaslattal Norvégia a szén-dioxid csökkentésben versengő országok mezőnyének élére került. Nagy-Britannia 60 százalékos, Kalifornia 80 százalékos csökkentés vállalt, míg Svédország és Izland vállalta, hogy addigra leállítja a kőolajimportot. Az Európai Unió tagországai 20 százalékos csökkentés mellett kötelezték el magukat 2020-ig; 30 százalékot akkor vállalnak, ha ezt más országok is megteszik.

Megfizetnék a szennyezést

Más gazdag országokhoz hasonlóan, Norvégia úgy akarja elérni ezt a célt, az évi 54 millió tonnára rúgó szén-dioxid kibocsátásának megfelelő kvótát vásárol a nemzetközi piacon. A világ ötödik legnagyobb olajexportőr országa közel 300 milliárd dollárnyi (54 ezer milliárd forint) megtakarítást halmozott fel olaj- és gázexportból. Az egy főre eső norvég szén-dioxid kibocsátás 11 tonna, ami a világátlag háromszorosa.

Jóllehet a javaslatot üdvözölték Norvégiában, a bírálók szerint az ország sokkal többet tehetne a klímaváltozás ellen, ha csökkentené olaj- és gázexportját. "Sokkal többet tehetnének a saját házuk táján annál, hogy a hatalmas olajvagyonukból származó pénzzel megváltják a szennyezést" - mondta a Greenpeace szóvivője a Guardiannek.