Vágólapra másolva!
Baleset történt a genfi székhelyű Nukleáris Kutatás Európai Szervezete (CERN) kutatási központjában, a kontinens legnagyobb részecskefizikai kutatóintézetében, emiatt várhatóan a tervezettnél később kezdődhetnek a részecskegyorsítóban végzendő kísérletek - közölte a CERN sajtóosztálya.
Vágólapra másolva!

A Genf melletti Meyrinben épülő létesítményben kísérlet közben rezgésingadozás következtében felrobbant az egyik szupravezető mágnes, amely az itt létrehozandó részecskegyorsító központi elemének, a nagy hadron-ütköztető gyűrűnek az alkotó része. A baleset következtében senki sem sérült meg, de a tervezett tudományos kísérleteket várhatóan meghatározatlan ideig el kell halasztani.

A világ legnagyobb részecskegyorsítója építésének befejezését, amelyben több mint tíz ország tudósai vesznek részt, nyárra tervezték, és az első kísérleteket az év végén hajtották volna végre.

A 27 kilométer kerületű föld alatti szupravezető részecskegyorsító a francia-svájci határ két oldalán épül. A berendezésbe 1720, egyenként 15 méter hosszú mágnest építettek be, amelyeknek a homogén erőteret kell biztosítaniuk a részecskék irányított áramlásához.

A megrongálódott mágnes az egyike a négy legfontosabbnak, amelyek a protonok áramlását fókuszálják, mielőtt belépnének az ionizációs kamrába, ahol ütköznek a szembe áramló részecskékkel.

A CERN szakértői szerint a Fermi Lab amerikai cég által elkövetett számítási hibák miatt robbant fel a mágnes, és kizárták a szándékosságot, valamint azt, hogy a baleset terrorcselekmény következménye lett volna.