Vágólapra másolva!
Heves esőzés nehezíti a szombat hajnali földrengés túlélőinek dolgát az indonéziai Jáva szigetén. A földmozgások 21 ezer épületet döntöttek romba, legalább 200 ezer ember vált földönfutóvá. A legfrissebb adatok szerint 5136 ember halt meg a természeti katasztrófában. Miközben a helyi kórházak a töméntelen sebesült ellátásával küzdenek, a nemzetközi szervezetek nagyszabású segélyakció indítását szorgalmazzák.
Vágólapra másolva!

A legújabb adatok szerint eddig 5136 ember vesztette életét a szombat hajnali katasztrófában az indonéziai Jáva szigetén. A sebesültek számát húszezer körülire teszik, a kórházak zsúfolásig vannak. A Richter-skála szerint 6,3 fokozatú földmozgásban a vöröskereszt adatai szerint legalább 21 ezer épület dőlt romba, és 200 ezren váltak földönfutóvá. A helyi kormányzat szerint 4 ezer épület dőlt romba.

Az otthontalan emberek összetákolt kalyibákban, a rizsföldeken felállított menedékhelyeken húzták meg magukat, de sokan már a második éjszakát töltik az utcán. Az ő helyzetükön tovább rontott, hogy a térségben heves esőzés, felhőszakadás vette kezdetét. A feltételezések szerint ugyanakkor még mindig sokan lehetnek a romok alatt, életben maradásuknak egyre kevesebb az esélye.

Kórházak az utcán

A BBC Yogyakartában tartózkodó tudósítója szerint elkeserítő körülmények uralkodnak a városban, még mindig érkeznek a kórházakba a súlyos sérültek, és a zsúfoltság miatt sokakat az utcán kénytelenek kezelni. Több tábori kórházat is felállítottak, hogy el tudják látni az embereket.

Sok falusi kapott ugyan ruházatot és élelmet, de a legtöbb károsult kénytelen saját magáról gondoskodni több mint 48 órával az elemi csapás után. Százak állnak az utak szélén pénzt koldulva, amelyet, mint mondják, közösségük rizs, olaj és gyertya vásárlására szeretne fordítani.

Nemzetközi segélyakció

A katasztrófa hírére jelentős nemzetközi segélyakció elindítását javasolják. Az ENSZ segélyszervezetei hétfőn Genfben tartanak egyeztetést erről. Eddig az Élelmezési Világszervezet, az Unicef, az Egészségügyi Világszervezet és a Nemzetközi Vöröskereszt indított segélyeket, de közölték, sokkal többre van szükség. A BBC szerint az eredetileg a Merapi vulkán küszöbönálló kitörése esetére félretett segélyeket most a földrengés által előidézett körülmények javítására fordítják.

Az egyik leginkább sújtott városba, Bantulba hétfőn sátrakkal és vészfelszereléssel megrakott ENSZ-különgép érkezett. A segélyt hétfőn délután osztják szét a nélkülözők között. Vasárnap három ENSZ-kamion energiadús kekszet szállított a katasztrófa által leginkább érintett körzetekbe, három Szingapúrból érkezett katonai szállító repülőgép pedig orvosokkal és gyógyászati eszközökkel a fedélzetén szállt le a yogyakartai repülőtéren. Ide egy ausztrál és egy ENSZ-repülőgép is érkezett aznap. A földrengésben szintén megrongálódott repülőteret hétfőn reggel nyitották meg újra a kereskedelmi forgalom előtt, de egyelőre csak a Mandala légitársaság közölte, hogy kész felújítani járatait.

Másfél év, négy földrengés

Fotó: EPA
Fotó: EPA

A szombati már a negyedik pusztító földrengés volt a madárinfluenzától és a szélsőséges muszlimok támadásaitól is sújtott Indonéziában az elmúlt 17 hónapban, beleértve a 2004. decemberi szökőárat, amelynek itt 230 ezer halálos áldozata volt. A földrengéseken kívül ugyanakkor a Merapi vulkán kitörése is fenyeget a térségben.

Burhanuddin Abdullah, a Bank Indonesia kormányzója hétfőn azt mondta, hogy az elemi csapás nem érinti komolyabban az indonéz gazdaságot, bár nyilvánvalóan fékezni fogja a gazdasági növekedést. Yogyakarta 1,3 százalékát adja Indonézia éves hazai össztermékének. A földrengés okozta károk helyreállításának becsült értéke 100 millió dollár lesz, ami nem terhelni meg jelentősen a nemzeti költségvetést. Az indonéz kormány 6,2 százalékos gazdasági növekedést vár idén a tavalyi 5,6 százalék után.

MTI/[origo]