Késik a megállapodás a floridai aranyvonatperben

Vágólapra másolva!
Március 17-re halasztották pénteken a magyar holokauszttúlélők és az amerikai kormány részletes megállapodásának a benyújtását a floridai Miamiban folyó aranyvonatperben - közölte pénteken a felperesek ügyvédjének az irodája.
Vágólapra másolva!

Az egyezséget pénteken kellett volna átadni Patricia Seitz bírónőnek. A határidő eredetileg február 18. volt, amelyet a bírónő március 4-re módosított az ügyvédek kérésére, akik arra hivatkoztak, hogy a részletek kidolgozása nagyon időigényesnek bizonyult. A legújabb időpont március 17., csütörtök - a felek az erre a napra kitűzött meghallgatáson terjesztik be a megállapodást.

Az amerikai államot kártérítésért perlő magyar holokauszt-túlélők ügyvédei 3 éves pereskedés után tavaly december 20-án jutottak elvi megállapodásra az igazságügyi tárca képviselőivel arról, hogy egymás között rendezik jogvitájukat. Gyűjtőperről lévén szó, az egyezséget a bírónak is jóvá kell hagynia, miután meggyőződött annak méltányosságáról. David Mermelstein, az egyik felperes korábban úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás tartalma addig nem nyilvános, és így addig nem beszélhet róla, amíg a bírónő azt nem hagyja jóvá.

A Miami Herald korábbi értesülése szerint az amerikai kormány az egyezség alapján egyéni kártérítés helyett 25 millió dolláros segélyalapot hozna létre, amelyből a rászoruló magyar holokauszt-túlélők egészségügyi ellátását és más alapvető szükségleteit fedeznék az Egyesült Államokban, Magyarországon, Izraelben és más országokban, függetlenül attól, volt-e elrabolt értéktárgyuk az aranyvonaton.

Számít a véleménye

Nyerjen az 500 ezer forint összértékű nyeremények közül, kérjük, töltse ki kérdőívünket.

A magyar zsidók elrabolt javait a II. világháború végén Németországba szállító szerelvényt az amerikai hadsereg 1945 májusában Ausztriában lefoglalta. A rakomány - arany, ezüst, drágakő, ékszer, festmény, perzsaszőnyeg és más értéktárgy - kézen-közön eltűnt a Salzburg melletti katonai raktárból. Volt, amit dézsmálók hordtak szét, volt, amit magas rangú tisztek "vételeztek", a maradékot pedig elárverezték. A rakomány akkori áron 200 millió dollárt ért.

A pert 2001-ben indították Floridában élő magyar holokauszttúlélők. Az amerikai kormány 2004 nyarán a kereset elutasítását kérte, később azonban, kongresszusi törvényhozók közbenjárására úgy döntött, hogy megegyezik a felperesekkel.