Európa-szerte tiltakoznak az ujjlenyomatos útlevelek ellen

Vágólapra másolva!
Az Európai Tanács már döntött, így hamarosan az Európai Parlament elé kerül az a törvényjavaslat, amely kötelezővé tenné minden tagország számára, hogy az útlevelek az ujjlenyomatot is tartalmazzák. Három nagy európai emberi jogi szervezet nyílt levélben tiltakozik a tervezet ellen. A Társaság a Szabadságjogokért egyik munkatársa szerint az EU túllő a célon javaslatával.
Vágólapra másolva!

A Privacy International, a Statewatch és a European Digital Rights emberi jogi szervezetek nyílt levélben tiltakoznak az ellen a törvénytervezet ellen, amely előírná, hogy az EU valamennyi tagországának, mind a 450 millió állampolgárnak útlevelébe ne csak fénykép, hanem kötelezően ujjnyomat is kerüljön. Az Európai Tanács már állást foglalt, a tervezet hamarosan - várhatóan december elején - az Európai Parlament elé kerül. A tervezet ellen a Társaság a Szabaságjogokért (TASZ) is tiltakozik.

Földes Ádám, a TASZ munkatársa az [origo]-nak elmondta: az eredeti javaslat az volt, hogy a tagországok maguk dönthetik el, tartalmazzon-e az útlevelük ujjlenyomatot. Volt azonban olyan tagország, amely azt szorgalmazta, hogy az ujjlenyomat mellett íriszminta is legyen a nagyobb biztonság érdekében. Az Európai Tanács végül azt javasolta, hogy egy digitális fényképet és ujjlenyomatot tartalmazzon kötelezően minden EU-tagországbeli állampolgár útlevele.

A biometrikus azonosító bevezetése azután merült fel, hogy az Egyesült Államok tudatta: 2005-től csak azok az országok élvezhetik továbbra is a vízummentességet, amelyek biometrikus azonosítót alkalmaznak. A jelenlegi szabályok szerint mindenkitől ujjlenyomatot vesznek, aki az Egyesült Államok területére belép. A három nemzetközi emberi jogi szervezet petíciójában azzal érvel, hogy az Egyesült Államok csupán egy biometrikus azonosítót kér, amely azonban lehet digitális fénykép is. Vagyis elég lenne egy jobb minőségű, speciálisabb fénykép használata a jelenlegi, aluljáróban készítetthez képest - közölte Földes.

Az EU tervei szerint ráadásul egy egységes adatbázist hoznának létre, amely az idegenrendészeti, menekültügyi és bűnügyi nyilvántartásokat együtt kezelné. Így aki ujjlenyomatos útlevéllel átlépi a határt, arról egyből bármilyen adat megtudható. Ezt a TASZ munkatársa aggályosnak és veszélyesnek tartja. Korábban az adatvédelmi biztos, Péterfalvi Attila is aggályát fejezte ki amiatt, hogy az ujjlenyomatok révén más, például az egészségi állapottal kapcsolatos, személyes adatok is a hatóságok birtokába kerülhetnek. A petícióban szerepel az a félelem is, miszerint ha valaki elveszíti az útlevelét, akkor egyből az ujjlenyomatát is kiszolgáltatja. Földes szerint ráadásul a jövőben máshol is kérhetnének ezen az alapon ujjlenyomatot az emberektől. A petíció tartalmazza azt is, hogy az EU-nak nincs meg a jogi alapja arra, hogy az összes állampolgárának az ujjnyomatát nyilvántartsa, a tagállamok által átruházott szuverenitás erre nem terjed ki.

A petíciót többek között aláírta Majtényi László volt adatvédelmi biztos is. Majtényi korábban az [origo]-nak elmondta: "A biometrikus azonosítók túlságosan tökéletesek, szinte már az orwelli világot idézik." A biometrikus azonosítók ugyanis sokkal több célra alkalmasak személyazonosításnál - jelentette ki a korábbi adatvédelmi biztos, aki hozzátette: a DNS-azonosításból olyan adatok is nyerhetők az egyénről, amelyre az adatkezelés már nem vonatkozhat. Így például a DNS-azonosítóból megállapítható, hogy milyen betegségre hajlamos az azonosító gazdája, de a felmenőire és a leszármazóira nézve is következtetésekhez lehet jutni. Veszélyt jelenthet az is, hogy az igazolványok érvényességi ideje korlátozott, így az okmány tulajdonosának jogosultsága egy idő után megszűnik, azonban a biometrikus azonosítók révén (íriszkép vagy akár ujjlenyomat) az igazolvány továbbra is alkalmas az azonosításra.

Az EU a jelenlegi tervek szerint 2005 őszétől vezetné be az ujjlenyomatos útleveleket, és várhatóan 2008-tól tenné kötelezővé, hogy minden útlevél tartalmazza az ujjlenyomatot. Az átmeneti időben elfogadnák az érvényes régi, ujjlenyomat nélküli útleveleket is.

Kapcsándi Dóra