Halálbüntetést is kaphat Szaddám Huszein

Vágólapra másolva!
Az iraki emberiség ellenes bűntetteket vizsgáló bíróság igazgatója szerint halálbüntetés is várhat Szaddám Huszeinre. Szálem Csalabi azt akarja, hogy az USA minél hamarabb adja át a volt elnököt az iraki hatóságoknak. Eddig több száz ember jelentkezett, hogy bizonyítékei vannak Szaddám ellen.
Vágólapra másolva!

Szaddám Huszein akár halálbüntetést is kaphat iraki bíráitól, mondta Szálem Csalabi a BBC-nek. Szálem Csalabi az igazgatója annak a bíróságnak, mely az Irakban elkövetett emberiség elleni bűncselekményeket vizsgálja. Szálem Csalabi unokaöccse annak az Ahmed Csalabinak, aki az Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője volt, és sokáig úgy tűnt, hogy az USA őt akarja Irak következő elnökének, azonban kegyvesztett lett, miután azzal vádolták, hogy Iránnak kémkedett.

A Szálem Csalabi vezette bíróság folyamatosan gyűjti az adatokat Szaddám Huszein ellen. "Eddig több százan, de az is lehet, hogy már több ezren tettek bejelentéseket az erre felállított irodáinkban" - mondta a BBC egy vasárnap reggeli tévéműsorában. Szerinte még több bizonyíték gyűlne össze, ha az emberek nem félnének még mindig a volt diktátor embereitől, ezért tanúvédelmi programot is indítanak. Irakban gyilkosságért és nemi erőszakért lehet halálbüntetést kiróni, és Csalabi úgy véli, hogy a sokszoros gyilkos volt diktátor a legsúlyosabb büntetést is megkaphatja.

Ugyanakkor Szaddám Huszien még nincs az iraki bíróság kezén. Tavaly decemberi elfogása óta az amerikaiak őrzik, feltehetően Bagdad környékén. Eddig csak a Nemzetközi Vöröskereszt néhány munkatársa találkozott vele, hivatalosan hadifogolynak számít. Az USA ugyan ígéretet tett, hogy átadják Szaddámot az iraki hatóságoknak, de konkrét megállapodás még nem született. Csalabi szerint ez június 30-a után történhet meg, amikor az amerikaiaknak át kell adniuk a közigazgatás vezetését az ideiglenes iraki kormánynak.

Megakadályozhatja még Csalabi és bírósága tervét a brit kormány is. Nagy-Britannia a második legnagyobb erővel vett részt az iraki háborúban, és a londoni kormány nem akarja, hogy halálbüntetésre ítéljék Szaddám Huszeint. Az USA-val és Irakkal ellentétben a brit büntetőjog nem ismeri a halálbüntetést.