Vágólapra másolva!
Szigorú biztonsági intézkedéseket szorgalmaz az Európai Unió, hogy megelőzzék a március 11-i madridi robbantásokhoz hasonló terrortámadásokat. Az EU külügyminiszterei hétfőn nyilatkozatban foglaltak állást a terrorizmus elleni teendőkről, egyebek mellett támogatásmegvonással fenyegetve azokat az unión kívüli államokat, amelyek nem tesznek határozott lépéseket a fenyegetés ellen. A március 11-i madridi merényletek utáni helyzetről tárgyalnak az európai rendőrfőnökök Dublinban, a titkosszolgálati vezetők pedig Madridban.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió külügyminiszterei felhívták a tagállamokat, hogy mobilizálják összes erőforrásukat, a katonaságot is beleértve, a terrorizmus jelentette fenyegetés ellen. A politikusok egy nyilatkozatot is kiadtak, amely szerint az EU-n kívüli államok pénzügyi támogatásukat kockáztatják, ha nem tesznek eleget a terrorizmus elleni harcban. Az uniós külügyminiszterek szerint a terrorfenyegetés kérdése az uniós politikai párbeszéd kulcseleme lesz.

A külügyminiszterek támogatták a terrorizmusellenes koordinátor posztjának létrehozását, melynek ötletét a múlt heti uniós belügyminiszteri találkozón fektették le.

Elemzők szerint a nyilatkozat jelentős szemléletváltást tükröz az unió eddigi politikájában, mivel a kontinens állami eddig vonakodtak, hogy a kereskedelmet és a támogatásokat használják fel eszközként annak érdekében, hogy intenzívebb terrorizmus ellenes fellépésre biztassanak más államokat - írja a BBC News.

Az unió várhatóan a csütörtökön, Brüsszelben kezdődő kétnapos EU-csúcson hoz határozatot a terrorizmus elleni intézkedésekről.

Az unió söprögethet a saját portáján is

Csakhogy az EU-nak magának is rendet kell tennie saját háza táján a témában - írja a BBC News. Számos tagállam ugyanis még mindig nem vezette be azokat az intézkedéseket, amelyeket a 2001. szeptember 11-i támadások után dolgoztak ki. Ilyen például a közös európai letartóztatási parancs bevezetése, de a kiadatási eljárások harmonizációja és a terrorista bűntetteket elkövetők számára előírt minimumbüntetés bevezetése is elég lassan halad, ahogy a közös uniós nyomozócsoportok kialakítása, a pénzmosás elleni szabályok bevezetése, illetve a bűncselekményekhez kapcsolódó pénzek felismerését, nyomon követését, befagyasztását és elkobzását lehetővé tévő szabályok elfogadása is.

Jack Straw brit külügyminiszter szerint az unió fő problémája, hogy csak a leglassabb tag sebességével tud haladni az intézkedések bevezetésével, ezért azoknak az államoknak, amelyek eddig elmulasztották ezeket, "kiemelt felelőssége van". A külügyminiszterek egyetértettek, hogy június 30-ig adnak időt a tagállamoknak arra, hogy az összes törvényt elfogadják, amelyek bevezetéséről korábban egyezség született.

Az egyik ilyen lassú tagállam Németország, amely sikertelenül, de azt szerette volna elérni, hogy a hosszabbítsák meg a június határidőket, arra hivatkozva, hogy decentralizált szervezete lelassítja a határozathozatalt. A németeknek eddig sem sikerült betartaniuk az intézkedések bevezetésére vonatkozó EU-határidőket - jelentette a Financial Times.

Dublinban a rendőrfőnökök, Madridban a titkosszolgák

Eközben Londonban, ahol különösen nagynak tartják az esélyét egy terrortámadásnak, reklámkampányt indított a rendőrség, melyben egy telefonszámot ismertetnek, amelyen keresztül a terrorizmusgyanús eseményeket, személyeket lehet bejelenteni. A rendőrséghez már eddig is számos ilyen bejelentés érkezett - főleg elhagyott csomagok miatt -, legutóbb a londoni Paddington pályaudvart ürítették ki.

A terrorizmus jelentette fenyegetés és a merényletek megelőzése a témája annak a konferenciának is, amelyet Dublinban tartanak az uniós államok rendőrfőkapitányainak. Az eseményen a csatlakozó tagok képviselői mellett megjelenik az Interpol, az Europol a Cepol vezetője is. Magyarországot Salgó László országos rendőrfőkapitány képviseli.

A témában Madridban is folynak tanácskozások, itt az uniós tagállamok titkosszolgálati vezetői ültek tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassák az együttműködés lehetőségeit.