Engedett Kína a hongkongi vitában

Vágólapra másolva!
Mégsem vezetik be Hongkongban a sok vitát kavart felforgatás ellenes törvényt. Hongkong kormányzója kijelentette, a jelenlegi érzékeny politikai-gazdasági helyzetben az alkotmány kiegészítést nem lehet elfogadtatni a lakossággal. Azt, hogy a hongkongi alkotmány módosítása, és a hírhedt „23-as törvénycikk” mikor kerül újra napirendre, egyelőre nem tudni.
Vágólapra másolva!
Bekeményít a kínai vezetés Hongkongban/nagyvilag/20030702szabadsagjogaikat.html

Hongkongban egyelőre nem vezetik be a „23-as törvénycikket” a sok vitát kavart alkotmánymódosítás tervezet lehetőséget adott volna a hatóságoknak, hogy az anyaországi gyakorlathoz hasonló keménységgel lépjenek fel a Kínai Kommunista Párt által államellenesnek minősített politikai és vallási csoportokkal szemben.

A tervezett alkotmánymódosítás júliusban komoly politikai földinduláshoz vezetett a Kínán belül különleges státuszt élvező szigeten. A kormány két minisztere lemondott, és több mint félmillió ember protestált az utcákon a törvény bevezetése ellen írja a BBC News.

Az hogy a törvényt egyelőre nem kell bevezetni azt bizonyítja, hogy a kínai vezetés átértékeli a különleges státuszú terület irányításának gyakorlatát. "Ez a lépés azt jelenti, hogy a Központi Kormányzat bízik a hongkongiakban" - jelentette ki a hírre reagálva a Új Kína hírügynökségnek Tung Csí hua, Hongkong kormányzója. Tung szerint most a legfőbb feladat a hongkongi gazdaság stabilizációja.

A szigetet érzékenyen érintette a kilencvenes évek végén Délkelet-Ázsián végigsöprő gazdasági válság, a SARS vírus pedig majdnem csődbe vitte az idegenforgalmat. A kormányzó szerint a Hongkongi gazdaság nem élné túl, ha alkotmányos válság alakulna ki a különleges státuszú sziget, és Peking között: ezt látta most be a kínai legfelső vezetés.

Szakértők szerint a mostani engedmény nem jelenti azt, hogy Peking véglelg letett a "23-as törvénycikk" bevezetéséről. Azt azonban, hogy az alkotmánymódosítás mikor kerül újra napirendre, egyelőre nem tudni.