Ivanov-Rumsfeld találkozó Moszkvában

Vágólapra másolva!
Szergej Ivanov orosz védelmi miniszter az amerikai kollégájával, Donald Rumsfelddel tartott találkozón elismerte, hogy a Szovjetunió és az Egyesült Államok között 1972-ben a rakétaelhárító rakétarendszerekről kötött ABM-szerződés "bizonyos mértékig" a hidegháború maradványa. Afganisztánnal kapcsolatban Ivanov megismételte, hogy Moszkva nem küld katonákat az országba, amellyel egykor harcban állt
Vágólapra másolva!

Ivanov egyebek között erről a dokumentumról tárgyalt Moszkvában amerikai kollégájával, Donald Rumsfelddal, akit később Vlagyimir Putyin államfő is fogadott. Washington - saját országos rakétavédelmi terveivel párhuzamosan - többször is kilátásba helyezte, hogy egyoldalúan felmondja a szerződést, amely amerikai nézőpontból már túlhaladott. Oroszország viszont mindeddig ragaszkodott ehhez a megállapodáshoz, arra hivatkozva, hogy az a nemzetközi biztonság fontos eleme: Ivanov most már úgy nyilatkozott, hogy az ABM a stabilitás "fontos, de nem egyetlen" tényezője. A szombati találkozó résztvevői azt sugallták, hogy az amerikai és az orosz elnök november 13-án kezdődő tárgyalásain döntés születhet az ügyben. Nem nyilatkoztak viszont arról, mire jutottak az amerikai rakétavédelmi terveket illetően.

A megbeszélést mindkét fél részéről előremutatónak ítélték, számos védelmi témában haladást jeleztek. Az elmúlt hetekben növekedett a kölcsönös megértés a két fél között - fogalmazott Ivanov. Úgy ítélte meg, hogy a közelmúltban a terrorizmus elleni harc tekintetében és a tömegpusztító fegyverek kérdéskörében is javult a két ország együttműködése.

Szűkszavúbbnak bizonyultak ugyanakkor az Afganisztánnal kapcsolatos témáknál, bár Ivanov megismételte, hogy Moszkva nem küld katonákat az országba, amellyel egykor harcban állt. Hozzátette, ezt egyelőre senki nem is kérte az oroszoktól, ráadásul - vélte - nem is lenne értelme

Ivanov elismerte ugyanakkor, hogy több szinten együttműködnek az Egyesült Államokkal a most zajló hadművelettel kapcsolatban. Ez főként az orosz titkosszolgálatokat érinti - mondta, hozzáfűzve rögtön, hogy emiatt nem is mondhat többet róla.

Rumsfeld még érkezésekor méltatta, hogy Putyin elnök volt az első, aki szeptember 11-én, az amerikai városok elleni terrortámadások napján felhívta George Bush amerikai elnököt, és együttérzését nyilvánította ki.

Rumsfeld Moszkva után felkeresi az Afganisztánnal szomszédos volt szovjet közép-ázsiai államok közül Üzbegisztánt és Tádzsikisztánt, majd Pakisztánba és Indiába is ellátogat. Ezek az országok fontos szerepet játszanak a terrorizmus ellen folytatott amerikai hadművelet előkészítésében, illetve kiszolgálásában.