Még nem vették őrizetbe Milosevicset<br/>

Vágólapra másolva!
Pénteken délután nagy tömeg gyűlt össze Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök belgrádi háza előtt, miután - egy esetleges őrizetbe vétel előkészületeire utalva - híre ment, hogy több autóban fegyveres személyek tartózkodnak az épület előtt.
Vágólapra másolva!

A belgrádi felelősségre vonás és emiatt esetleg letartóztatás által fenyegetett politikus háza előtt lévő fegyveresekről Braniszlav Ivkovics, a Milosevics vezette szerb szocialisták szerb parlamenti frakcióvezetője számolt be a törvényhozás pénteki ülésén a szószéken.

Fotó: Reuters

Milosevics követőivel

A frakcióvezető felhívására a szocialista képviselők, Ivkoviccsal az élen, elhagyták az üléstermet, és közölték, hogy a Dedinjére mennek. Dragan Marsicsanin szerb parlamenti elnök azzal vádolta Ivkovicsot, hogy visszaél a parlamenti szószékkel, és ellenőrizetlen információkat hoz nyilvánosságra.

A törvényhozás a szocialista képviselők kivonulása után is folytatta ülését. Milosevics tavaly októberben, a szeptemberi elnökválasztás és a népfelkelésszerű októberi belgrádi tüntetés eredményeként szorult ki a hatalomból.

Milosevicset a hágai törvényszék koszovói háborús bűnök vádjával, az új belgrádi vezetés pedig visszaélések miatt kívánja felelősségre vonni. Az elmúlt időben Milosevics több volt közeli munkatársát őrizetbe vették. Szombaton jár le a határidő, amelyet az Egyesült Államok a hágai törvényszékkel való jugoszláv együttműködés megítélésére szabott; ettől függ a Jugoszláviának nyújtandó amerikai gazdasági segély sorsa. Belgrádi vezetők pénteken arról beszéltek, hogy egyelőre nincs törvényes alapja Milosevics hágai kiadatásának.

A Studio B belgrádi tévé nem hivatalos rendőrségi forrásból szerzett - és más forrásból nem megerősített - értesülése szerint mégis valós annak lehetősége, hogy sor kerülhet a letartóztatásra.

Colin Powell amerikai külügyminiszter pénteken újságírók előtt elmondta: amilyen lépést Belgrád az április 1-jéig hátralevő időben tesz Szlobodan Miloseviccsel kapcsolatban, azt az Egyesült Államok figyelembe fogja venni a Jugoszláviának nyújtandó további támogatási igények megítélésekor.

Az amerikai kongresszus korábbi döntése értelmében az Egyesült Államok idén száz millió dollár támogatást nyújthat Jugoszláviának. Az összeg közel felét már odaígérték, részben folyósították is, ám a fennmaradó, valamivel több mint 50 millió dollárt március 31. után csak akkor lehet felhasználni, ha az elnök kedvező értékelést ad a jugoszláv vezetés eddigi teljesítményéről.

George Bush elnök állítólag arra hajlik, hogy inkább pozitív képet fessen a belgrádi politika alakulásáról, bár nem akarja elkendőzni a hiányosságokat sem. Diplomáciai körök értékelése szerint Nyugat-Európa azt várja Washingtontól, hogy méltányolja a tavaly ősszel hatalomra került Vojiszlav Kostunica jugoszláv elnök erőfeszítéseit, elvégre az ő választási sikere jelentette a korábbi államfő, a balkáni háborúk kirobbantójának tekintett Milosevics bukását.

A nemzetközi közösség mindeddig hiába várja azon követelésének teljesítését, hogy Belgrád adja ki a hágai nemzetközi törvényszéknek Milosevicset, akit az emberiség elleni, illetve háborús bűncselekmények elkövetése miatt akarnak felelősségre vonni.

Milosevics kiadásának eddigi megtagadása - úgymond, "a hágai bírósággal való együttműködés elégtelensége" - volt a Belgrád címére elhangzott eddigi szemrehányások legsúlyosabbika. A belgrádi vezetés rendre azt hangoztatja, hogy elsőbbséget kell adni Milosevics Jugoszlávián belül történő bíróság elé állításának.

Powell kijelentése arra utal, hogy a hét végén esedékessé váló Bush-értékelés tartalmát pontosan még nem döntötték el, és Belgrád bizonyítványát befolyásolja majd az, hogy mi történik Miloseviccsel.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 30.)