A száj- és körömfájás vírusa nem veszélyes az emberre<br/>

Vágólapra másolva!
Ha nem tudja, hogy mik a száj- és körömfájás tünetei, meggyógyulhatnak-e az állatok, veszélyben vannak-e az emberek is, akkor olvassa el ezt a cikket!
Vágólapra másolva!

Mik a száj- és körömfájás tünetei?

A száj- és körömfájás vírusa

A sertésekre, szarvasmarhákra, juhokra és kecskékre nézve halálos lehet a vírus által előidézett kór. A megfertőződött állat patája és szája felhólyagosodik, ezért lesántul. Folyni kezd a nyála és elveszíti az étvágyát. A beteg állat gyorsan veszít a súlyából, emiatt leáll a tejtermelése.

Meggyógyulhatnak-e az állatok?

A száj- és körömfájás voltaképpen csak az állatok egy kis százalékára nézve halálos, leginkább a nagyon fiatal és a nagyon öreg állatok pusztulhatnak el a betegség következtében. A legtöbb állat elvileg meggyógyulhat, de gyenge és sánta marad.

Létezik egy oltóanyag a kór ellen, amelyet az Európai Unióban nem alkalmaznak, más országokban azonban széles körben használják. Az EU azért nem akarja használni az oltást, mert gyökeresen szeretné kiirtani a betegséget. A beoltott állatban viszont a fertőzöttekhez hasonlóan antitestek keletkeznek a vérben, így ezután már nem lehet megkülönböztetni őket.

A gyorsan fertőző vírus jelentős károkat okoz a gazdáknak. A brit állatorvosok szerint a legjobb módszer a betegség terjedésének megakadályozására, ha elpusztítják az egész nyájat, ahol a vírus felütötte a fejét. A tetemeket elégetik, a farmot pedig mintegy 10 kilométeres körzetben izolálják.

Mikor volt a legutóbbi járvány Nagy-Britanniában?

A legutóbbi járvány 1981-ben a Wight-szigeten tört ki, amikor 200 szarvasmarhát és 369 sertést kellett levágni. A legutóbbi nagy járvány 1967-ben volt, amikor összesen 442 ezer állatot kellett elpusztítani. Ekkor több mint 2364 helyen ütötte fel a fejét a betegség.

Ez utóbbi eset következtében, 1967-68-ban 150 millió font veszteséget szenvedtek el a gazdák, amiért le kellett vágni az állatokat, de csak 27 millió font kárpótlást kaptak.

A gazdáknak naponta kétszer fertőtlenítőszerrel fel kellett súrolni a helységeket, és az állatokat a beteg állatok levágása után hat hónapon át nem lehetett kiengedni a mezőre. A legsúlyosabb Walesben, Cheshire-ben és Shropshire-ben volt a helyzet.

Veszélyes-e a száj- és körömfájás az emberre?

Nem, az orvosok szerint az emberek egészségét nem veszélyezteti ez a vírus. Az 1967-es nagy brit járvány idején összesen egy embernél diagnosztizálták ezt a vírust, illetve egy gyermeknél felmerült a gyanú, hogy esetleg megkaphatta a vírust. A száj- és körömfájást azonban nem szabad összetéveszteni a hasonló nevű, de tüneteit tekintve teljesen eltérő kéz, láb- és száj kórral, ami elsősorban gyerekeknél fordulhat elő.

Mely országok a legveszélyeztetettebbek?

A száj- és körömfájás több országban is okoz problémákat, anélkül azonban, hogy átterjedne más országokba is. Így például Afrikában, a Közel-Keleten, Ázsiában és Dél-Amerikában előfordulnak kisebb megbetegedések az állatok között. A szakemberek azt gondolták, hogy Európából teljesen sikerült kiírtani a kórt. Ez a hit egészen tavalyig tartotta magát, amikor Görögországban történtek megbetegedések. Észak- és Közép-Amerikában, a csendes-óceáni szigetvilágban és a Karibi-szigeteken ismeretlen fogalom a száj- és körömfájás.