Kártérítést fizet a nukleáris fűtőelemeket ellenőrizetlenül Japánba szállító brit cég<br/>

Vágólapra másolva!
Nagy-Britannia visszaveszi Japántól azt a nukleáris fűtőelem szállítmányt, amelyet tavaly szeptemberben hamis biztonsági adatokkal szállítottak az angliai, sellafieldi atomerőműből a távol-keleti országba. Emellett 40 millió font kártérítést is fizet a fűtőelemet megrendelő cégnek. A Greenpeace környezetvédelmi szervezet máris tiltakozik a visszaszállítás ellen.
Vágólapra másolva!

A brit nukleárishulladék-feldolgozót működtető British Nuclear Fuels (BNFL) vezetése kedden Londonban bejelentette: megállapodott a japán hatóságokkal a szállítmány visszavételéről és arról, hogy 40 millió font kártérítést fizet a szállítmányt megrendelő Kansai Electric japán cégnek. Cserébe Japán feloldja a sellafieldi atomerőműből származó vegyesoxid fűtőrudakra tavaly ősszel kivetett importtilalmat.

Az importtilalom feloldásával megnyílik az út mintegy 4 milliárd font értékű új nukleáris fűtőanyag szállítmányok előtt, amelyekről a BNFL még a botrány kirobbanása előtt állapodott meg japán cégekkel.

A japán hatóságok tiltakozása nyomán a brit atomlétesítményekre felügyelő hatóság, a Nuclear Installation Inspectorate tavaszi vizsgálata megállapította, hogy a sellafieldi atomerőműben tavaly rendszeresen meghamisították a fűtőelemek gyártásának minőségellenőrző adatait. A BNFL lemondani kényszerült vezetése elismerte, hogy munkaerőhiány miatt gyakran nem végezték el a mintarudak biztonsági ellenőrzését, egyszerűen átvezették a korábbi szállítmányok adatait az újakra.

A sellafieldi atomerőmű a világ egyik legnagyobb nukleárishulladék- feldolgozója, az urán-plutónium vegyesoxid fűtőrudak egyik fő gyártója. A fűtőrudak legnagyobb piaca Japán, amely a kapcsolatok teljes befagyasztásával fenyegetőzött, ha nem rendezik kielégítően a biztonsági ellenőrzések problémáját.

A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet a lehető legrosszabb megoldásnak nevezte a létrejött egyezséget, mondván: a nukleáris fűtőanyag visszaszállítása környezeti és biztonsági veszélyekkel jár. A brit kormány már megkezdte a tárgyalásokat az illető országok kormányaival arról, hogy a lehető legbiztonságosabb útvonalon szállíthassák vissza Európába a nukleáris fűtőanyagot.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)