Eddig ismeretlen Gaugin-festmény tűnt fel Új-Zélandon<br/>

Vágólapra másolva!
Egy új-zélandi család azt állítja, hogy birtokában van egy festmény, mely Paul Gaugin eddig ismeretlen munkája. A mű, mely egy polinéziai vitorlást ábrázol, a bolyongó francia festő és a család egyik őse, egy kapitány száz évvel ezelőtti barátságának bizonyítéka. A Gaugin-szakértők kételkednek a festmény eredetiségében. A vitát annak a négy hajszálnak a DNS-vizsgálata döntheti el, melyek a kép aláírásába ragadtak bele - írja a Wired.
Vágólapra másolva!

Tony Martin, az Artscape galéria tulajdonosa megpróbálja bizonyítani a festmény eredetiségét. Két évvel ezelőtt a hajdani kapitány dédunokája arra kérte Martint, hogy állapítsa meg a család tulajdonában lévő régi fetmény eredetét.

Miután hozzájutott azokhoz a levelekhez, melyek a család igazát bizonyítják, aucklandi galériájában Martin kiállította a festményt több más mű között, melyek szintén a család tulajdonát képezik. Ezek közé tartozik néhány más Gaugin mű, illetve egy Renoirnak tulajdonítható festmény.

A galéria honlapján található hiteles nyilatkozat szerint a kapitány magától a művésztől rendelte és vette meg a képet Tahitin.

"Előzetes kutatások alapján megállapítást nyert, hogy a festményen lévő aláírás valószínűleg Paul Gaugintől származik. Nem kételkedem abban, hogy a dédapám ismerte Gaugint, és úgy gondolom az sem kétséges, hogy a kép tőle származik."-állítja a kép tulajdonosa, a hajóskapitány dédunokája.

A család birtokában van néhány levél mely alátámaszthatja állításukat. Az 1896 augusztus 26-án kelt első levélben a kapitány tájékoztatja feleségét arról, hogy megrendelt egy festményt Gaugintől, amikor a művész Új-Zélandon tartózkodott, úton Tahiti felé.

Az kétségtelen, hogy úton Tahiti felé, Gaugin tíz napot töltött Új-Zélandon.Meglátogatta az Aucklandi Művészeti Galériát: aláírása ott olvasható a galéria vendégkönyvében.

A festmény tulajdonosai szerint Gaugin egy délutánt töltött együtt rokonukkal.
A kapitány a levél szerint megsajnálta az elszegényedett Gaugint. A levélben ezt így meséli el feleségének: "...jótékonyságból rendeltem Gaugin úrtól egy Aucklandet ábrázoló festményt. Az árat illetően négy fontban állapodtunk meg...Ragaszkodott hozzá, hogy festhessen még egy, tahitii témájú képet, melyet majd következő tahitii utamon veszek át tőle..."

A második levélben a kapitány a kész képekről tájékoztatja feleségét:
"Tahitin meglátogattam szerény hajlékában Gaugin urat...biztos vagyok benne, hogy tetszeni fognak nekünk festett képei."

A kapitány ugyanakkor vásárolt a művésztől még négy ceruzarajzot egy faragott falábat, és egy Renoirnak tulajdonítható olajfestményt. Gaugin valószínűleg akkor vette ezt a festményt, amikor a párizsi árutőzsdén dolgozott, jóval Tahitire költözése előtt.

Martin, a galériatulajdonos jelenleg a Gaugin festményre koncentrál: "igen nehéz feladat, ugyanis a hitelesítés joga kizárólagosan a párizsi Wildenstein intézet kezében van, minden út hozzájuk vezet. Ezért most megpróbálok annyi bizonyítékot összegyűjteni, amennyit csak lehet"

A Martin által felsorakoztatott bizonyítékok között kiemelten fontos helyen van a festményen lévő Gaugin aláírásba ragadt négy hajszál. A galériatulajdonos ezért felvette a kapcsolatot Maria Gaughinnel, aki a művész első, dán feleségétől született. Maria Gaugin elküldte néhány hajszálát, DNS vizsgálat céljából Martinnak. MIvel a DNS minta melyet Maria Gaugin hajából vettek nem ad száz százalék bizonyosságot a festményben talált haj eredetiségét illetően, Martin most Gaugin további rokonai után kutat Peruban és Tahitin.

Brownsen Nicholson Gaugin-kutató szerint a festmény nem eredeti "Egyszerűen nem így festett...nagyon komoly festő volt mindig ügyelt a hitelességre. A többi műve egyáltalán nem ilyen. és az aláírás is különbözik a szokásos "Paul Gaugin", vagy "P. Gaugin"-től." A mű a Wildenstein intézet szerint sem Gaughin munkája.

Az utolsó szó a vitában legyen Gauginé, aki nem volt elragadtatva Új-Zélandtól.
A következő szöveg a festő egyik leveléből származik: "Már nyolc napja vagyok itt. A Tahitiba menő gőzösnek nyolc napja kellett vona megérkeznie, de nincs sehol. Hideg van, unatkozom és céltalanul költöm a pénzem..."

Ajánló: