Milosevics erősebb, mint valaha<br/>

Vágólapra másolva!
Egy évvel ezelőtt kezdte a NATO bombázni Jugoszláviát. A nyugati államok hivatalos álláspontja szerint az akció elérte célját: a jugoszláv hadsereg kivonult Koszovóból, a koszovói albánok visszetérhettek otthonaikba. Azt azonban nem sikerült elérniük, hogy Milosevics jugoszláv elnök távozzon posztjáról. Sőt, hatalma az elmúlt egy évben nagymértékben megnőtt.
Vágólapra másolva!

A NATO akciójának kudarcát jelzi, hogy Milosevics belső ellenzéke a bomázások kezdete után erejét vesztette. A nyugati nagyhatalmak nem tudták lemondásra kényszeríteni a jugoszláv elnököt.

Tavaly, a bombázások kezdetekor a legtöbb nyugati politikus magabiztosan nyilatkozott a katonai akció kimeneteléről. Szinte mindenki biztos volt benne, hogy pillanatok alatt sikerül térdre kényszeríteni Milosevicset - írta a BBC.

A várakozásokkal ellentétben ma Milosevics erősebb, mint a bombázások előtt: jelenleg ő ellenőrzi a gazdaságot, a rendőrséget, a sajtót.

Miodrag Popovics információs miniszter-helyettes közölte: "bár a Nyugat nem kedveli Milosevicset, az államfőnek semmi oka sincs arra, hogy lemondjon. Törvényesen megválasztott köztársasági elnök. Addig irányítja az országot, amíg a választópolgárok őt akarják Jugoszlávia élén látni. Az ország lakói nem szeretik, ha külföldiek próbálnak beleszólni Jugoszlávia életébe"- mondta Popovics.

Az államfő az országát ért csapásból is politikai tőkét kovácsolt: az ország újjáépítője szerepében tetszeleg a NATO-támadás befejezése óta. Politikájában a leghangsúlyosabban a NATO okozta károk helyrehozásával és az ország területi épségének védelmével foglalkozik.

Corax, az egyik legismertebb szerb karikaturista 10 éve készít rajzokat Milosevicsről. Sikereit és kudarcait egyaránt megörökítette. A bombázások alatt betiltották munkáit. Szerinte az államfő életeleme a hatalom. Ösztönösen ragaszkodik elnöki pozíciójához, semmiképpen nem fogja azt önként átengedni senkinek. Mindenre képes a hatalom megőrzéséért - állítja a karikaturista.

Jelenleg az is Milosevics malmára hajtja a vizet, hogy az ellenzék megosztott és gyenge. Az egyik ellenzéki vezető, Pedrag Simics szerint Milosevics hazaárulónak és NATO-kémeknek bélyegzi bírálóit. Az áltagember pedig el is hiszi ezeket a vádakat.

Emellett Milosevics szándékosan gerjeszti a konfliktusokat a szerbek és az albánok között, hogy a nyugati hatalmak kénytelenek legyenek vele tárgyalni.

Valószínűleg sokan nem szeretik Milosevicset, tudják, hogy az országnak elsősorban miatta kellett az utóbbi időben sokat szenvednie. Azonban jelenleg nincs olyan politikai erő, amelyik másik utat tudna mutatni és leválthatná a jelenlegi államfőt.

Ajánló:

angolul