Ciánszennyezés történt Pápua Új-Guineán<br/>

Vágólapra másolva!
A nátriumcianidot tartalmazó egytonnás szállítmányt véletlenül ejtette el kedden egy helikopter Pápua Új-Guinea fővárosától, Port Moresbytől 85 kilométerre északra. A szállított cianidot koncentrált formában tartalmazzák a kapszulák, ezért valószínűleg mérgezőbbek, mint a nagybányai ciánszennyezés során kikerült cián, amely január végén Európa egyik legsúlyosabb folyószennyeződését okozta.
Vágólapra másolva!

A keddi baleset után a mentőalakulatok megkezdték a több mint egy négyzetkilométeres terület megtisztítását, ahol a mérgező anyag szétszóródott. A hatóságok elrendelték a természetes forrásokból történő vízfogyasztás tilalmát, jóllehet a mérgező anyagot tartalmazó kapszulák - amelyeket a Dome Resources's Tolukuma ausztrál aranybánya számára szállítottak - többségükben sértetlenül értek földet.

A Greenpeace nemzetközi környezetvédő csoport szerint a szállított cianidot koncentrált formában tartalmazzák a kapszulák, ezért valószínűleg mérgezőbbek, mint a nagybányai ciánszennyezés során kikerült cián, amely január végén Európa egyik legsúlyosabb folyószennyeződését okozta. A Greenpeace egyik mérgezőanyagokkal foglalkozó szakértője szerint a nátriumcianid meglehetősen bomlékony, ezért gyorsan kell cselekedni.

A környezetvédők amiatt aggódnak, hogy a monszunesők a talaj felszínén levő, még sértetlen kapszulákat is feloldják, és az azokban levő méreganyag szintén kioldódik. Az ausztrál cég azt tervezi, hogy a talaj felső tíz centiméterét eltávolítják, és a cianid semlegesítésére vasszulfáttal helyettesítik.
A bányaipar környezetvédelmét ellenőrző ausztrál intézet egyik kutatója arra figyelmeztetett, hogy a cián soha nem hagyja el a környezetet, csupán felszívódik az élő szervezetekbe.

(MTI)

Korábban:

(2000. február 17.)