Megalakult a nagybányai akciócsoport<br/>

Vágólapra másolva!
A romániai folyószennyezések nyomán nagybányai akciócsoport néven héttagú EU-szakértői vizsgálóbizottság alakult. A társaság célja a kárfelmérés, a segélyek koordinálása és annak vizsgálata, hogyan lehetne megelőzni a hasonló környezeti katasztrófákat. A pénteki szennyezés még érezteti hatását, a Tisza magyarországi szakaszán mért nem oldódó cink és ólom literenkénti értékei igen magasak.
Vágólapra másolva!

A rendkívüli szakértői csoport az EU Bizottság, az ENSZ, a Természetvédelmi Világalap, továbbá Magyarország, Románia és Bulgária képviselőiből áll, székhelye Bécs. Vezetője Tom Garvey.

Időközben egy német szakértői csoport a legutóbbi szennyezés helyszínét, Borsabányát szeretné megvizsgálni, és ennek érdekében a román szervekkel már kapcsolatba is léptek. A német fél felajánlotta, hogy mozgó laboratóriumot küld a helyszínre.

A román környezetvédelmi minisztérium közlése szerint a nehézfémszennyezés mértéke vasárnap délután a Tiszán csak csekéllyel haladta meg a normális értéket. Az ólom, 0,187 milligramm/literes értékkel, mindazonáltal több mint háromszorosan haladja meg az EU-ban megengedett normát. Az értéket ott mérték, ahol a Tisza elhagyja Romániát.

Bár a Tisza hazai szakaszán az oldott ólomtartalom nem sokkal haladja meg az erősen szennyezett vízre vonatkozó határértéket, a lebegő anyagokhoz kötődő és így kiülepedő nem oldódó ólom és cink literenként 2,9 milligrammos mennyisége igen magas.

Szakértők szerint a mostani szennyezés nem jár közvetlen halpusztulással: a nehézfémek a folyó iszapjában ülepednek le, és káros hatásukat a természetre és az emberre csak hosszabb időn át fejtik ki.

(MTI)

Korábban:

(2000.03.01.)