Megerősödhetnek a baktériumok a fertőtlenítőszerektől

Vágólapra másolva!
A háztartásokban és kórházakban elterjedt fertőtlenítőszerek is hozzájárulnak a baktériumok életmentő antibiotikumokkal szembeni ellenállóképességének kialakulásához - adták hírül kutatók hétfőn.
Vágólapra másolva!

Ír szakemberek a Pseudomonas aeruginosa nevű kórokozó terjedését vizsgálták, de állításuk szerint más kórházi szuperbaktériumokra is érvényes lehet megállapításuk. A baktérium egymagában felelős a kórházi fertőzések mintegy tizedéért. Ez az úgynevezett opportunista baktérium a legyengült immunrendszerű embereket támadja meg, jellemzően a tüdőt és a húgyutakat, valamint a sebeket fertőzi.


Laboratóriumi kísérletekben kimutatták, hogy a kórokozó gyorsan mutálódik, mely során ellenállóvá válik a benzalkonium-klorid (BSK) fertőtlenítőszerrel szemben. A BSK igen gyakran alkalmazott készítmény, amely, hatásos algák, gombák és baktériumok ellen. A megváltozott DNS-ű, mutálódott baktériumtörzs azonban a BSK négyszázszor nagyobb koncentrációját is kibírta.


Még nagyobb gondot okozhat, hogy eközben a ciproflaxin hatóanyagú antibiotikummal szemben is megerősödött, noha korábban nem találkozott ezzel a szerrel. A ciproflaxin élvonalbeli gyógyszere számos baktériumfertőzésnek, például a lépfene fontos ellenszere.

Gerard Fleming, az Ír Nemzeti Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője szerint komoly aggodalomra ad okot a megállapítás, hogy a fertőtlenítővel szemben rezisztens baktériumtörzs tízszer gyorsabban alakított ki ellenállóképességet az antibiotikummal szemben is, mint az alapbaktérium.


A kutatók az eredeti és mutálódott baktériumokat olyan környezetbe helyezték, amilyenbe a kórházakban is kerülnek: higított fertőtlenítős közegbe. A mutáns törzs jóval versenyképesebbnek bizonyult, rövid idő alatt lehagyta szaporodásban az eredeti baktériumtörzset.


"Ez azt jelenti, hogy gondban vagyunk, a fertőtlenítő elősegítheti az antibiotikum-rezisztenciát" - mondta Fleming. A kutatók szerint mindez nem azt jelenti, hogy el kellene hagyni a fertőtlenítést, hanem arra hívja fel a figyelmet, hogy megfelelően kell alkalmazni a fertőtlenítőszereket. Az ír szakemberek tanulmánya a Microbiology című szakfolyóirat következő számában, januárban jelenik meg.