Evolúciós kapcsolat a növények és az emberek között

Vágólapra másolva!
A daganatok fejlődéséhez fontos egyik emberi fehérje segítségével újjáélednek a pusztulófélben lévő növények. Ez azt jelzi, hogy evolúciós kapcsolat van a növények és az emberek között - állítják az amerikai Purdue Egyetem kutatói.
Vágólapra másolva!

Az amniopeptidáz M1 fehérje (APM1) kritikus fontosságú a növények gyökerének fejlődéséhez, hiányában a növények elpusztulnak, a fehérje pótlásával azonban megmenthetők. Wendy Peer növénytan docens azt találta, hogy az emberekben előforduló inzulinreszponzív animopeptidáz (IRAP) ugyanezt a hatást fejti ki a növényeken.


"A fehérje működése olyan alapvető, hogy az evolúció során mindvégig megőrződött" - mondta el Peer. "A fehérje az idők során csak nagyon keveset változott."


Ez a felfedezés a jövőben lehetővé teszi, hogy a kísérleteket állatok helyett növényeken végezzék el.


Az IRAP módosult változatával rendelkező embereknél ugyanis gyakran alakul ki leukémia vagy más daganat. Ha sikerül megismerni, hogyan működnek ezek a fehérjék a növényekben, közelebb jutunk az emberben történő működés feltárásához is.


Az APM1 aminopeptidázok a feltételezések szerint aminosavak eltávolításával aktiválnak vagy deaktiválnak egyes fehérjéket, továbbá az Alzheimer-kórban felszaporodó kóros fehérjéket is bontják.


A kutatók jelenleg azokat a fehérjéket próbálják meg azonosítani, amelyeket az APM1 megváltoztat, illetve, hogy mely animosavak szükségesek a működéséhez.


A tanulmány a Plant Physiology folyóiratban olvasható.