Tavaszjóslás: a medvének vagy a mormotának hisz? - Szavazzon

Budapest, 2020. február 2. A Fővárosi Állat- és Növénykert barnamedvéje (Ursus arctos) a hagyományos medveárnyék-észlelés napján, 2020. február 2-án. Balu, a tizenkét esztendős barnamedve végül meglátta az árnyékát, ez a néphagyomány szerint azt jelenti, hogy a tél még sokáig fog tartani. MTI/Mónus Márton
Vágólapra másolva!
Vasárnap tartották meg a hagyományos medveárnyék-észlelést a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Balu, a tizenkét esztendős barnamedve végül meglátta az árnyékát, ez a népi időjóslás szerint azt jelenti, hogy a tél még sokáig fog tartani. Észak-Amerikában viszont a híres mormota szerint tuti, hogy korán jön a tavasz.
Vágólapra másolva!

Az állatkertben sok gyermek és felnőtt várta, hogy Balu medve előjöjjön a barlangjából. Az állat az elmúlt napokban a szokásosnál kissé szégyenlősebb volt, most azonban fürgén cammogott ki az állatkerti Nagyszikla oldalában található, belső férőhelyéről - közölte vasárnap az állatkert.

Budapest, 2020. február 2. A Fővárosi Állat- és Növénykert barnamedvéje (Ursus arctos) a hagyományos medveárnyék-észlelés napján, 2020. február 2-án. Balu, a tizenkét esztendős barnamedve végül meglátta az árnyékát, ez a néphagyomány szerint azt jelenti, hogy a tél még sokáig fog tartani. Forrás: MTI/Mónus Márton

Noha az első percekben még nem látszott Balu árnyéka, hiszen a nap épp csak előbújt a Nagyszikla mögül, nem sokkal később azonban már jól kirajzolódott. A néphagyomány szerint ez azt jelenti, hogy

bár a mai napon szép idő volt, ez hamarosan megváltozik,

és a tél még sokáig fog tartani.

Az árnyék hosszabb telet ígér

A múltban az emberek emlékezetében megőrződött népi megfigyelések alapján próbálták egy-egy hosszabb időszak jellemző időjárását előre jelezni. Általában egy-egy vagy néhány jeles nap (Medárd napja, Luca napja) időjárása alapján következtettek.

Hagyományosan az ilyen jeles napok közé tartozik február 2., Gyertyaszentelő Boldogasszony napja is,

de a néphit ezt összekapcsolta a medvékkel is. Ezért a mondás úgy tartja, ha ezen a napon a medve meglátja az árnyékát, az hosszú telet ígér, ha viszont nincs árnyéka, mert borús az idő, a tél már nem tart sokáig.

A Fővárosi Állat- és Növénykertben Balu, a tizenkét esztendős barnamedve végül meglátta az árnyékát. Forrás: MTI/Mónus Márton

Kicsit jobb arány, mintha a pénzfeldobással tippelnének

A fővárosi állatkertben az elmúlt években rendszeresen tartottak medveárnyék-észlelést, és

azt is vizsgálták, mennyire válik be az ez alapján történő előrejelzés.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy csak kicsit jobb az arány, mintha pénzérme feldobásával tippelnének.

A vasárnapi medveárnyék-észlelés a Fővárosi Állat- és Növénykertben egyike volt a csütörtöktől vasárnapig tartó Mackófarsang számos programjának. A rendezvény négy napja során számos látnivalóval, illetve kedvezménnyel várták a gyerekeket, családokat.

Balu, a tizenkét esztendős barnamedve végül meglátta az árnyékát, ez a néphagyomány szerint azt jelenti, hogy a tél még sokáig fog tartani. Forrás: MTI/Mónus Márton

A mormota korai tavaszt jósol

Észak-Amerikában viszont korai tavaszt jósol a világ leghíresebb mormotája, a Pennsylvania állambeli Punxsutawney-ben élő Phil.

A kisvárosban is minden évben február 2-án, pirkadatkor tartják a mormotanapot, az előrejelzést a rágcsáló nevében a ceremóniamester olvassa fel. A német eredetű turistacsalogató szertartást a Pittsburghtől 105 kilométerre észak-keletre fekvő városka Gobbler's Knob nevű dombocskáján tartják, rendszerint hatalmas tömeg előtt.

A keménykalapot viselő közvetítő idén az állat nevében kijelentette, hogy

A mormotának, aki a rajongók szerint örökéletű, ez volt a 134. időjárás-előrejelzése 1887 óta. Több mint 100 alkalommal jósolt hosszú telet, és csak mintegy húsz alkalommal korai tavaszt, így az idei prognózis a ritkák közé tartozik.

Szavazzon!

Ön kinek hisz jobban: a medvének vagy a mormotának?