Intőt kapott az állam a sterilizált nőért

Vágólapra másolva!
Már másodszor marasztalta el a magyar államot az ENSZ keretein belül működő, nők jogait védő bizottság. A testület egy öt évvel ezelőtti ügyben mondta ki az állam felelősségét, amikor egy roma nőt úgy sterilizáltak az orvosok, hogy előtte nem tájékoztatták megfelelően a következményekről.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ keretein belül működő bizottság (CEDAW- Committee on the Elimination of Discrimination against Women) egy 2001-es eset miatt marasztalta el a magyar államot. 2001. január 2-án, a fehérgyarmati kórház orvosai sterilizálták a roma származású Sz. A.-t - emlékeztet az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) által kiadott közlemény, amely beszámol a CEDAW döntéséről.

A közlemény szerint a nő beleegyezését anélkül kérték a beavatkozáshoz, hogy "teljes körűen tájékoztatták volna a beavatkozásról, annak természetéről, a lehetséges kockázatokról, illetve arról, hogy milyen következményekkel jár". A nő így csak az operáció után tudta meg, hogy soha többé nem lehet terhes.

Az asszony ezután bírósághoz fordult kártérítésért, de első fokon elutasították keresetét - áll az ERRC közleményében. A másodfokon eljáró bíróság részben igazat adott neki, elismerve, hogy az orvosok valóban gondatlanul jártak el, amikor a sterilizációval kapcsolatban lényeges információkat mulasztottak el közölni vele - emlékeztet a központ. Kártérítést azonban nem ítélt meg neki ez a bíróság sem, arra hivatkozva, hogy a sterilizáció, mint olyan, visszafordítható beavatkozás, és a nő nem bizonyította, hogy maradandó károsodás érte.

2004 februárjában az ERRC és a Nemzeti és Etnikai Kisebségi Jogvédő Iroda (NEKI) a CEDAW-hoz fordult jogtalan sterilizáció miatt, mondván, hogy a magyar bíróságok nem nyújtottak megfelelő jogorvoslatot Sz. A.-nak. A CEDAW idén augusztusban hozott döntést az ügyben, és elmarasztalta a magyar államot - derül ki az ERRC közleményéből.

A bizottság kijelentette, hogy az ERRC és a NEKI érvelése meggyőző volt azzal kapcsolatban, hogy a sterilizáció visszafordíthatatlan beavatkozásnak tekinthető, mivel az annak visszafordítása miatt alkalmazott operációk kockázatosak, eredményességi százalékuk alacsony és számos tényezőtől függnek - fogalmaz a közlemény, amely szerint a CEDAW megállapította azt is, "hogy a sterilizációt Sz. A. teljes és tájékozott beleegyezése nélkül hajtották végre és az véglegesen megfosztotta ot reproduktív képességétol".

A bizottság kijelentette azt is, hogy a sterilizált asszonynak kártérítési összeg fizetendő. A NEKI munkatársa, Muhi Erika az [origo] kérdésére elmondta, a kormánynak hat hónapon belül kell készítenie egy jelentést a bizottság számára, amiben szerepel, hogy milyen kártérítési ajánlatot tesznek a sértettnek.

A döntés jogszabályi változtatásokat is előírt a kormánynak. A bizottság szerint hatályon kívül kell helyezni például azt a rendelkezést, amely lehetővé teszi az orvosok számára, hogy " sterilizációt hajtsanak végre a felvilágosító eljárás elhagyásával, ha azt a körülmények indokolják" - írja az ERRC közleménye. A bizottságnak küldött jelentésnek tartalmaznia kell azt is, milyen lépéseket tesz a kormány a jogi problémák megoldására.

A CEDAW korábban már elmarasztalta a magyar államot egy bántalmazott nő esete miatt. A nőt élettársa verte, de a hatóságoktól nem kapott segítséget. Az ő esetében is kártérítés fizetését írta elő az államnak a CEDAW, a kormány azonban vitatta, hogy fizetnie kellene.