A minisztériumi dolgozók harmadát küldik el

Vágólapra másolva!
Már idén ötödével csökkentik a minisztériumok összlétszámát, két éven belül pedig egyharmadával lesz kevesebb dolgozó a mostani helyzethez képest - derült ki Gyurcsány Ferenc kijelölt és ügyvezető miniszterelnök szerdai sajtótájékoztatóján. Gyurcsány a reformok végrehajtása érdekében minden miniszterével aláírat egy dokumentumot, amely tartalmazza a feladatokat. A Fidesz szerint Gyurcsány mellébeszél. Eközben a három SZDSZ-es tárcavezető a saját területeiken várható leépítésekről és fejlesztésekről beszélt egy külön sajtótájékoztatón.
Vágólapra másolva!

A nagy elefántot apró falatokban lehet csak lenyelni - e szavakkal vezette be Gyurcsány Ferenc az új kormányzati struktúráról szóló sajtótájékoztatóját. A miniszterelnök szerint a kormány szakít 150 éves hagyományokkal is, és jelentősen átírják a kormányzati filozófiát.

Gyurcsány Ferenc sportminiszterségével kezdte: mint mondta, akkor a 200 fős tárcánál 70-en foglalkoztak az érdemi feladatokkal, a többi 130 alkalmazott őket szolgálta ki, s általában ez jellemző az államigazgatásra. Azt is az eddigi rendszer hibájaként említette, hogy amikor például fejlesztési pénzekről döntöttek, akkor minden tárca a saját belátása szerint költötte el azokat, vagy a reformok iránya és mélysége aszerint dőlt el, hogy milyen ambíciói voltak a miniszternek.

A tárcáknál az eddig gyakran csak titkárságként funkcionáló miniszteri kabinetek végzik a szakpolitikai stratégiai és a fejlesztési-beruházási tervezést. A stratégiaalkotás fő helyszíne viszont az Államreform Bizottság lesz, a fejlesztési pénzekről pedig a Fejlesztési Tanács határoz.

A minisztériumi háttértevékenységek (pénzügy, emberi erőforrás fejlesztés, informatika, vagyonkezelés) a Kormányzati Szolgáltató Központhoz kerülnek, a minisztériumokban csak néhány, a végrehajtáshoz szükséges munkatárs marad. A tárcáknál maradnak az igazgatási feladatok (jogi-pénzügyi szabályozás, intézményfinanszírozás, hatósági jogkör), vagyis leginkább törvényelőkészítéssel foglalkoznak. A döntéseket minden esetben a kormány hozza meg, nem pedig a miniszter.

Korábbi ígéretéhez híven azonban Gyurcsány Ferenc üzletembereket is bevon a kormányzás dinamizálásába: az Államreform Bizottság, valamint a Kormányzati Szolgáltató Központ vezetője két külföldről hazatérő, az üzleti szférában dolgozó személy lesz, akinek van igazgatási tapasztalata, és a központosított háttértevékenységekért (humán erőforrás, kontrolling, szervezetfejlesztés) is üzletemberek felelnek majd. Neveket péntekre ígért a kormányfő.

A minisztériumok 7300-7500 fős összlétszámát év végéig 1300-1400 fővel csökkentik, és két év alatt összesen egyharmadával csökken a dolgozók létszáma. Kevesebb vezető lesz, s mindemellett jobb teljesítményt nyújtanak majd - ígérte a miniszterelnök. Az Államreform Bizottság 15-25 fővel dolgozik majd, a Nemzeti Fejlesztési Tanács 21-24 fős lesz, és a Kormányzati Szolgáltató Központban is kevesebb mint feleannyian fognak dolgozni ahhoz képest, ahányan eddig ellátták a minisztériumokban ezeket a feladatokat.

Arra a felvetésre, hogy eddig minden reform elakadt az apparátus ellenállása, illetve a létszám későbbi ismételt megemelése miatt, Gyurcsány Ferenc azt válaszolta: szerdától fogadja a leendő minisztereket (erről részletesen keretes anyagunkban), akiknek alá kell írniuk a feladataikat tartalmazó dokumentumot, és az év végén számon kérhető lesz rajtuk, mit végeztek. Szerinte ez az egyik garanciája annak, hogy a minisztériumokban nem akad el a kormány által kitűzött reform. A másik, hogy a miniszterek nem köthetnek majd egyedül olyan megbízási szerződéseket, amelyekkel "visszaszivároghatnak" az elküldött dolgozók.

A Fidesz kommunikációs vezetője, Szijjártó Péter mellébeszélésként, figyelemelterelésként értékelte Gyurcsány Ferenc új kormányzati struktúráról szóló javaslatait. "Biztosan nagyon fontos kérdés az Gyurcsány Ferenc számára, hogy majd a ceruzákat, tollakat és ceruzatartókat milyen kormányzati szerv fogja szolgáltatni és beszerezni a minisztériumok számára, de Magyarországnak ennél sokkal súlyosabb gazdasági problémákkal kell szembenéznie a következő időszakban" - fogalmazott a politikus.

Nagy Szilvia